Spinal anestezi yapılan sezaryen vakalarında göbek çevresi ve columna vertebralis uzunluğunun intraoperatif hipotansiyon ile ilişkisi
The relationship between abdominal circumference and columna vertebralis length with intraoperative hypotension in cases of cesarean section undergoing spinal anesthesia
- Tez No: 709793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN YÜREKLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ: Spinal anestezi uygulanan sezaryen operasyonlarında abdominal çevre ve columna vertebralis uzunluğunun intraoperatif hipotansiyon ile ilişkisini araştırmak amacı ile bu çalışmayı yaptık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma, etik kurul onayı alındıktan sonra, prospektif gözlemsel bir çalışma olarak Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde yapıldı. 18 yaş ve üzeri spinal anestezi ile elektif sezaryen olan, ASA (Amerikan Anestezistler Derneği) I-II, boyu 150 cm üzerinde olan, term (37-42 hafta) tekil gebeliği olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Yüksek riskli gebelikler (plasenta previa, abruptio plasenta, eklampsi, preeklampsi ), çoğul gebelik , kardiyovasküler hastalık dahil diğer sistemik hastalıklar ile ilgili ek hastalığı olan hastalar, spinal anestezi kontredikasyonu olan hastalar, çalışma dışı bırakılarak toplam 102 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalara ait isim-soy isim, protokol no, yaş, boy, kilo, body mass indeks (BMI), gebelik haftası, parite değerleri kaydedildikten sonra abdominal çevre, columna vertebralis uzunlukları ve symphsiofundal mesafe ölçüldü. Hastalar oturtularak L3-L4 interspinöz aralıktan 26 G – 27 G Quincke spinal iğne ile her hastaya standart 11 mgr Heavy Marcaine enjeksiyon hızı 1 mL/sn olacak şekilde yapıldı. İşlem sonrasında hastalar ameliyat masasına supin pozisyonda yatırdı ve ameliyat masası 10 derece sola deviye edildi. Kalp hızı, ortalama arteryel basınç ve saturasyon 1.dakika değerleri olarak kayıt edildi. Sonrasında 3. dakika , 5. dakika , 10. dakika, 15.dakika ve 30. dakika değerleri kaydedildi. Hastalarda duyusal blok muayenesi pinprick testi ile ve motor blok seviyeleri ise modifiye Bromage skorlaması ile değerlendirildi ve kaydedildi. Spinal anestezi öncesi ölçülen sistolik kan basıncı değerinden %30 düşme veya sistolik tansiyon değeri 90 mmHg altına düşmesi hipotansiyon olarak kabul edildi ve hipotansiyonu olan tüm hastalara eş zamanlı 10 mgr efedrin yapıldı. Cerrahi sonrasında yenidoğan APGAR skoru, yenidoğan kilosu, Bromage Skoru sıfır olana kadar geçen süre, duyu bloğu T10 a gerileyene kadar geçen süre, bulantı kusma varlığı kayıt edildi. BULGULAR: Spinal anestezi sonrasında hastalarda columna vertebralis uzunluğu ile duyu blok seviyesi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Columna vertebralis uzunluğu ile duyu blok seviyesinin T10'a gerileyene kadar geçen süre arasında anlamlı bir ilişki mevcuttur. Abdominal çevre ve symphsiofundal mesafe ile hipotansiyon arasında korelasyon olmadığı görülmüştür. Ancak abdominal çevre ile bulantı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. SONUÇ: Spinal anestezi sonrası intraoperatif hipotansiyon ile alakalı birden çok mekanizma mevcuttur. Abdominal çevre ve columna vertebralis uzunluğu ölçülebilmesi ve öngörü sağlaması açısından önemli parametrelerdir. ANAHTAR KELİMELER: Abdominal çevre, columna vertebralis, sezaryen, hipotansiyon, spinal anestezi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We conducted this study to investigate the relationship between abdominal circumference and columna vertebralis length and intraoperative hypotension in cesarean section operations under spinal anesthesia. MATERİALS AND METHODS: This study was conducted as a prospective observational study in Gazi Yaşargil Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic, after the approval of the ethics committee. Patients who were 18 years of age or older, had elective cesarean section under spinal anesthesia, had ASA (American Society of Anesthesiologists) I-II, were over 150 cm tall, and had a term (37-42 weeks) singleton pregnancy were included in the study. High-risk pregnancies (placenta previa, abruptio placenta, eclampsia, preeclampsia), multiple pregnancies, patients with additional disease related to other systemic diseases including cardiovascular disease, patients with spinal anesthesia contraindications, and a total of 102 patients were included in the study. Abdominal circumference, columna vertebralis lengths, and symphysis-fundus distance were measured after the patients' name-surname, protocol number, age, height, weight, body mass index, gestational week, and parity values were recorded. The patients were seated and the standard 11 mg Heavy Marcaine injection rate was 1 mL/sec to each patient with a 26 G – 27 G Quincke spinal needle through the L3-L4 interspinous space. After the procedure, the patients were placed on the operating table in the supine position and the operating table was deviated 10 degrees to the left. Heart rate, mean arterial pressure and saturation were recorded as 1 minute values. Afterwards, the 3rd minute, 5th minute, 10th minute, 15th minute and 30th minute values were recorded. Sensory block examination was evaluated with pinprick test and motor block levels were evaluated with modified Bromage scoring and recorded. A decrease of 30% from the systolic blood pressure value measured before spinal anesthesia or a decrease in the systolic blood pressure value below 90 mmHg was considered as hypotension and 10 mg of ephedrine was administered simultaneously to all patients with hypotension. After surgery, newborn APGAR score, newborn weight, time to zero Bromage score, time until sensory blockage regressed to T10, and presence of nausea and vomiting were recorded. RESULTS: A significant correlation was found between the length of the vertebral column and the level of sensory block in patients after spinal anesthesia. There is a significant relationship between the length of the columna vertebralis and the time elapsed until the sensory block level regresses to T10. There was no correlation between abdominal circumference and and symphysis fundus distance and hypotension. However, a significant relationship was found between abdominal environment and nausea. CONCLUSION: There are multiple mechanisms associated with intraoperative hypotension after spinal anesthesia. Abdominal circumference and columna vertebralis length are important parameters for measuring and providing prediction.