Şanlıurfa ilindeki serebral palsili çocukların ailelerinin ayak-ayak bileği ortezi kullanım beklentilerinin incelenmesi
Investigation of foot-ankle orthosis usage expectations of families of children with cerebral palsy in Şanliurfa, Hasan Kalyoncu university, graduate education institute, department of physiotherapy and rehabilitation
- Tez No: 709791
- Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez Ortez Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Şanlıurfa ilinde yaşayan ayak-ayak bileği ortezi (AFO) kullanan, Serebral Palsi (SP)'Ii çocukların ailelerinin beklentilerini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya, Şanlıurfa ilinde yaşayan, farklı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde tedavi gören, yaşları 3-18 yıl arasında değişen, AFO kullanan 120 SP'li çocukların ebeveynleri ve fizyoterapistleri dahil edildi. Çalışmamızda, fizyoterapistler için“Fizyoterapist Sorgulama Formu”, ebeveynler için ise“Ebeveyn Sorgulama Formu”kullanıldı. Fizyoterapistlere uygulanan sorgulama formunda, hastanın tedavisi, ortez ve ortez kullanımına yönelik sorular yer alırken, ebeveyn sorgulama formunda ebeveynlerin sosyoekonomik durumları, ortez ve rehabilitasyona yönelik bilgi seviyeleri, ortezden beklentileri, ortez kullanma alışkanlıkları ve ailenin ortezden memnuniyeti gibi sorular yer aldı. Ebeveynlerin sosyo-demografik özellikleri sorgulandığında, en çok ilkokul mezunu oldukları, aylık kazançlarının 5000 Tl altında olduğu, daha çok şehirde ikamet ettikleri ve %55 oranında sosyal güvenceye sahip oldukları belirlendi. SP'li çocukların en fazla yürüme ortezi kullandıkları, bunu gece ortezinin takip ettiği saptandı. Gece AFO'su kullanım süresinin daha fazla olduğu bulundu. Çocukların gece ve yürüyüş AFO'ları kullanım süreleri aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (p0,05). Çalışmanın sonucunda; ebeveynlerin SP hastalığı, tedavi ve rehabilitasyon süreci ve ortez kullanımına yönelik bilgilerinin artırılmasında fizyoterapistlere büyük görevler düştüğü görüşüne varıldı. Çocukların ortezlerini kullanırken yaşadıkları problemlerin en aza indirilmesi için aile ve rehabilitasyon merkezleri uyum içinde olmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the expectations of families of children with Cerebral Palsy (CP) living in Şanlıurfa, who use foot-ankle orthosis (AFO). The parents and physiotherapists of 120 children with CP, aged between 3-18 years, living in Şanlıurfa, treated in different special education and rehabilitation centers, and using AFO were included. In our study,“Physiotherapist Inquiry Form”was used for physiotherapists and“Parent Inquiry Form”was used for parents. While the questionnaire applied to the physiotherapists included questions about the treatment of the patient and the use of orthoses and orthoses, the parent inquiry form included questions such as the socioeconomic status of the parents, their knowledge level about orthotics and rehabilitation, their expectations from the orthosis, the habits of using the orthosis, and the family's satisfaction with the orthosis. . When the socio-demographic characteristics of the parents were questioned, it was determined that they were mostly primary school graduates, their monthly income was below 5000 TL, they mostly resided in the city and they had social security at the rate of 55%. It was determined that children with CP used walking orthosis the most, followed by night orthosis. It was found that the duration of use of the night AFO was longer. A statistically significant difference was found between the duration of children's use of night and walking AFOs (p0.05). As a result of the study; It was concluded that physiotherapists have a great role in increasing the knowledge of parents about CP disease, treatment and rehabilitation process, and orthosis use. Family and rehabilitation centers should be in harmony in order to minimize the problems that children experience while using their orthoses.