Behçet hastalığında serum östradiyol, dehidroepiandrosteron sülfat, total testosteron, serbest testosteron seviyeleri
Serum estradiol, dehidroepiandrosteron, total testosteron, free testosteron levels in Behcet's patients
- Tez No: 70984
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ MEVLİTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
7. ÖZET Çalışmamızda Behçet hastalarında serum E2, TTes, STes, DHEA-S düzeyleri incelendi. Kadın hasta grubuna ait E2 64.7036 ± 52.022, TTes 0.4572 ± 0.358, STes 2.0729 ± 2.094, DHEA-S 120.4321 ± 86.318; kadm kontrol grubuna ait aynı değerler sırasıyla 120.0036 ± 105.916, 2.2307 ± 3.606, 2.6050 ± 2.001, 213.3929 ± 136.895 bulundu. Hasta ve kontrol grubu karşılaştırıldığında serum E2, DHEA-S, TTes, STes düzeylerinin ortalamaları hastalarda kontrol grubuna göre düşük bulunmakla birlikte; hastaların TTes hariç diğer hormon düzeyleri normal sınırlar içinde tesbit edilmiştir. Kadın hastaların E2, DHEA-S, TTes düzeylerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunduğu, ancak, STes düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadığı saptandı (p=0.017, p=0.004, p=0.015, p=0.335). Erkek hasta grubuna ait E2 31.1409 ± 16.426, TTes 4.6368 ± 2.595, STes 23.3436 ± 9.385, DHEA-S 213.8136 ± 1 1 1.982; erkek kontrol grubuna ait aynı değerler sırasıyla 44.9545 ± 15.521, 6.3459 ± 2.799, 19.9714 ± 10.130, 258.6136 ± 133.078 bulundu. Hasta ve kontrol grubu karşılaştınldığmda serum E2, DHEA-S, TTes, düzeylerinin ortalamaları hastalarda kontrol grubuna göre düşük STes düzeyinin ise yüksek bulunmasına rağmen, hastaların 4 hormonun serum düzeylerinin de normal sınırlar içerisinde olduğu tesbit edilmiştir. Erkek hastaların E2, TTes düzeylerinin kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunduğu, ancak DHEA-S, STes düzeyleri arasında anlamlı fark bulunmadığı saptandı (p=0.006, p=0.042, p=0.234, p=0.259). 20
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Serum Estradiol, Dehidroepiandrosteron, Total Testosteron, Free Testosteron levels in Behcet's patients In this study, seram concentrations of E2, TTes, FTes, DHEA-S were investigated in Behcet's patients. In women patients serum mean E2, TTes, FTes, DHEA-S levels were found as an average of 64.7036 ± 52.022, 0.4572 ± 0.358, 2.0729 ± 2.094, 120.4321 ± 86.318 respectively. Same values were 120.0036 ± 105.916, 2.2307 ± 3.606, 2.6050 ± 2.001, 213.3929 ± 136.895 for women control respectively. In comparison while serum mean E2, DHEA-S and TTes levels of women patients were statistically lower when compared to control group but FTes levels weren't significantly different. Serum mean E2, TTes, FTes, DHEA-S concentrations of men were 31.1409 ± 16.426, 4.6368 ± 2.595, 23.3436 ± 9.385, 213.8136 ± 111.982 respectively. Same values of control male group were 44.9545 ± 15.521, 6.3459 ± 2.799, 19.9714 ± 10.130, 258.6136 ± 133.078 respectively. In comparison, although mean levels of serum E2, DHEA-S, TTes were lower, FTes levels higher in patient group, all of these 4 levels were found in normal range. In men patients E2 and TTes levels were statistically lower compared with control group but DHEA-S and FTes levels weren't significantly different in both groups. 21