Erkek Behçet hastalarında hormon düzeyleri
The hormon levels in male patients with Behçet?s disease
  1. Tez No: 243184
  2. Yazar: TUNA SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ CEVDET ALTINYAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Behçet hastalığı, remisyon ve relapslarla seyreden, etyolojisi tam olarak bilinmeyen sistemik bir hastalıktır. Hastalığın erkeklerde daha şiddetli seyretmesi hormonların da patogenezde rol oynadığı düşündürmektedir. Bu çalışmada, erkek Behçet hastaları ile kontrol grubunda hormon düzeyleri karşılaştırıldı. Çalışmamıza 25 erkek Behçet hastası ile kontrol grubu olarak 22 sağlıklı erkek alındı. Her iki gruptan, 12 saatlik açlığın ardından 08.00 ile 10.00 saatleri arasında 30 dakikalık dinlenme periyodundan sonra kan alınarak serumda total ve serbest testosteron, seks hormonu bağlayan globulin, kortizol, androstenedion, DHEA, DHEAS, östradiol, prolaktin değerlerine ve GnRH testi yapılarak LH, FSH değerlerine (0, 30, 60, 90, 120. dakikalarda kan alınarak) bakıldı. Ayrıca çalışmaya katılan herkesin vücut kütle indeksleri (VKİ) ve biotestosteron değerleri hesaplandı. Sonuçlar karşılaştırıldığında bazal kortizol, prolaktin, seks steroid düzeylerinde ve hipotalamus-hipofizer-gonadal aksta değişiklik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Behçet disease is a multi-systemic disorder with unknown etiology characterized by unpredictable exacerbations remissions. Severe course of disease in men may be regarded as hormones also play a role in the pathogenesis. In this study hormones of male behcet patients and healthy controls were compared. This study included 25 patients and 22 healty male. From both groups, blood sampling was performed for serum total and free testosterone, sex hormone binding globuline, cortisol, androstenedione, DHEA, DHEAS, estradiol, and prolactin after 10?12 h of fasting between 08:00 and 10:00 h after 30 minutes of resting. Also LH, FSH serum levels measured at baselane, 30th, 60th, 90th and 120th minutes of GnRH test. Also body mass indeks (BMI) and biotestosterone levels were calculated for all. According to the results; there is no apparent difference in hypothalamic-pituitary-gonadal axis and the levels of basal cortisol, prolactin, sex steroids.