Ultrasonografik olarak karaciğerde yağlanma tespit edilen vakaların biyoşimik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 70983
  2. Yazar: ÖMER POYRAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
8. ÖZET Diffiiz parankimal karaciğer hastalıkları içinde en sık görüleni karaciğer yağlanmasıdır. Beslenme bozuklukları, metabolik hastalıklar, alkol ve ilaçlar, sistemik hastalıklar ve çeşitli operasyonlar gibi nedenlerle karaciğerde yağlanma meydana gelebilir. Klinik çalışmalar esnasında çok sık karşılaşılan yağlanma, genellikle önemsiz olarak değerlendirilip, altta yatan sebepler araştırılmamaktadır. Gerçekten de tespit edilen yağlanmaların çoğunluğu benign karakterli iken, bazı yağlanmaların kronik karaciğer hastalığı yönünde ilerleyebileceği de unutulmamalıdır. Dünyada karaciğer yağlanmasını araştırmak için pek çok çalışma yapılmışken, ülkemizde oldukça az sayıdadır. Biz karaciğer yağlanmasının histopatolojik ve biyoşimik olarak genel bir değerlendirmesini ve üzerinde yeterince çalışma yapılmamış bazı parametreleri incelemeyi amaçladık. Bu çalışmaya ultrasonografik olarak karaciğerde yağlanma teşhisi konulan 31 bayan ve 27 erkek, toplam 58 hasta alındı. Hastalardan çeşitli biyokimyasal tetkikler çalışıldı ve karaciğer biopsisi yapıldı. Hasta gurubundaki 58 vakadan 5 tanesinde histolojik olarak yağlanma tespit edilmedi. Yağlanma tespit edilen 53 hastanın 2 tanesinde alkolik hepatit, 2 tanesinde kronik karaciğer hastalığı ile birlikte steatoz ve 3 tanesinde de nonalkolik steatohepatitis teşhisi konuldu. Hastaların AKŞ, kolesterol, LDL, VLDL, trigliserid, AP, transaminazlar ve GGT değerleri kontrol gurubuna göre anlamlı derecede yüksek olarak bulundu. Sonuç olarak karaciğer yağlanmasında kesin teşhis biopsi ile konulur. Ultrasonograflnin diflüz parankimal karaciğer hastalıklanndaki spesifitesi % 90 civarındadır. Karaciğer yağlanmasında etiyolojiden büyük oranda obesite ve DM sorumludur. Karaciğer yağlanması sıklıkla makroveziküler tarzdadır ve yağlanma şiddeti ile BMI paralel olarak artar. Basit karaciğer yağlanmasındaki histolojik tablo ile biyokimyasal tetkiklerin seviyeleri arasında direk bir ilişki yoktur. Malnutrisyon dışındaki karaciğer yağlanmalarında serum proteinleri, primer tiroid hastalıklarına bağlı yağlanma dışında tiroid fonksiyon testleri, karaciğer steatozunda normal seviyelerdedir. 48
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Most commonly seen diffuse parenchymal liver disease is fatty liver. Nutritional disorders, metabolic and systemic diseases, alcohol and some drugs and some surgical operations can cause fatty liver. Since steatosis seen often during clinical practices is usually considered as unimportant, its underlying causes aren't investigated. In fact most of these cases are benign but it must be unforgotten that some can lead to chronic liver disease. Our country has very little studies about steatosis whereas there are several studies over the world. In this study, we aimed to make general pathological and chemical considerations on fatty liver and to investigate some parameters studied unsufficiently before. 58 patients (31 female, 27 male) sonografically diagnosed as fatty liver were examined in this study. A variety of biochemical investigations and liver biopsy were done in these patients. Of these patients, 5 had not a fatty liver histologically. From 53 patients whose livers were found to be steatotic, two alcoholic hepatitis, two chronic liver disease with steatosis and 3 non alcoholic steatohepatitis were diagnosed. Fasting glucose level, cholesterol, LDL, VLDL, trygiyceride, AP, transaminases and GGT values of the patients were significantly high in comparison with control group. Finally, fatty liver diagnosis must be done by biopsy. Ultrasonography has about ninety percent specificity in the diffuse parenchymal liver diseases. Etiologicalry, obesity and diabetes mellitus are largely responsible from fatty Ever. Fatty liver is frequently macrovesicular form and, BMI increases with severity of steatosis. There is no direct relation between the histological picture of simple liver steatosis and levels of biochemical parameters. Serum protein values and thyroid function tests of liver steatosis cases are normal except in which those caused by malnutrition and primary thyroid disorders, respectively. 49