Kronik psikiyatri hastalarının birincil bakım verenlerinde umut ve psikolojik dayanıklılık
Hope and psychological resilience in primary caregivers of chronic psychiatric patients
  1. Tez No: 709851
  2. Yazar: ŞEYMA ERKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN BABACAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Araştırma kronik psikiyatri hastalarının birincil bakım verenlerinde umut ve psikolojik dayanıklılığı incelemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı türde tasarlandı ve Eylül 2020-Ocak 2022 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın verileri Bursa Çekirge Devlet Hastanesine bağlı Osmangazi (Hürriyet) Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ve Çekirge Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde Ocak 2021-Haziran 2021 tarihleri arasında yüz yüze ve telefonla görüşme yöntemi ile toplandı. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmaya yazılı ya da sözlü onam veren 297 kişi oluşturdu. Veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Sürekli Umut Ölçeği”ve“Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”kullanıldı. Araştırmanın verileri SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Bakım verenlerin kendilerine ait bazı sosyodemografik ve bakım verme özelliklerine ve bakım verdikleri kronik psikiyatri hastalarının bazı sosyodemografik ve hastalık özelliklerine göre umut ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin anlamlı olarak farklılık gösterdiği belirlendi. Bakım verenlerin umut ve psikolojik dayanıklılık puan ortalamaları arasında pozitif yönde, güçlü bir ilişki olduğu bulundu. Sonuç: Kronik psikiyatri hastalarının birincil bakım verenlerinde umut ve psikolojik dayanıklılığın orta düzeyde olduğu ve bakım verenlerin umut düzeyi arttıkça psikolojik dayanıklılık düzeyinin arttığı sonucuna varıldı. Öneri: Ruh sağlığı ve psikiyatri hemşireleri tarafından kronik psikiyatri hastalarının birincil bakım verenlerine umut ve psikolojik dayanıklılığı arttırmaya yönelik müdahale programları geliştirilmesi ve uygulanması önerilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted to examine hope and psychological resilience in primary caregivers of chronic psychiatric patients. Method: The research was designed as descriptive and conducted between September 2020 and January 2022. The data of the research were collected in Osmangazi (Hürriyet) Community Mental Health Center and Çekirge Community Mental Health Center affiliated to Bursa Çekirge State Hospital between January 2021 and June 2021, by face-to-face interview method and telephone interview method. The sample of the research consisted of 297 people who met the inclusion criteria and gave written or verbal consent to participate in the research.“Introductory Information Form”,“Dispositional Hope Scale”and“Resilience Scale for Adults”were used as data collection tools. The data of the research were analyzed using SPSS 25.0 program. Results: It was determined that the hope and psychological resilience levels of the caregivers differed significantly according to some sociodemographic and caregiving characteristics of the caregivers and some sociodemographic and disease characteristics of the chronic psychiatric patients they care for. It was found that there was a strong positive relationship between the hope and psychological resilience mean scores of caregivers. Conclusion: It was concluded that hope and psychological resilience were moderate in primary caregivers of chronic psychiatric patients and as the hope level of caregivers increased, the level of psychological resilience increased. Recommendation: It is recommended that mental health and psychiatric nurses develop and implement intervention programs to increase hope and psychological resilience to primary caregivers of chronic psychiatric patients.