Periferik akciğer lezyonlarında transtorasik kesici iğne biopsisinin tanı değeri
Diagnostic value of the transthoracic needle biopsy in the peripheral lung lesions
- Tez No: 709872
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ BAŞER
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
 - Yıl: 1992
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
 - Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ocak 1991 ve Kasım 1991 tarihleri arasında lokalize periferik intratorasik lezyonlar nedeniyle Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezine başvuran 48 olguya 62 transtorasik kesici iğne biyopsisi (TKİB) işlemi uygulandı. Çalışmanın amacı etiolojisi bilinmeyen lokalize periferal akciğer lezyonları olan hastalarda TKİB'nin tanısal değerinin araştırılmasıydı. 25 ile 85 yasları arasında, ortalama yasları 58.67 ± 1.78 olan 43'ü erkek, 5'i kadın 48 olgu çalışmaya alındı. Olguların başvuru yakınmaları, fizik muayeneleri ve radyolojik bulguları TKİB öncesi değerlendirildi. Olguların hiçbirinde fiberoptik bronkoskopi bulguları tanısal sonuç vermedi. Ultrasonografi ile biyopsi yeri, iğnenin giriş pozisyonu, lezyon boyutları ve derinliği, lezyonun özellikleri saptandı. TKİB için Franklin-Silverman biyopsi iğnesi kullanıldı. Tanı başarısı %91,3'dü. Malign lezyonlarda TKİB'nin sensitivitesi % 95, spesifitesi % 100, benign lezyonlarda sensitivitesi %66 spesifitesi %83,3 bulundu. Komplikasyonlar %4,2 oranında pnomotoraks, % 6,3 oranında hemoptizi idi. Ölüm görülmedi. Özellikle ilk biyopsinin sadece skar dokusu yada nekroz olarak sonuç verdiği periferal gölge koyuluğu olan olgularda biyopsinin tekrarı tanı oranını artırır. Sonuç olarak TKİB solid periferal akciğer lezyonu bulunan olgularda iyi sonuç veren, nispeten güvenli, kolay uygulanan tanı başarısı yüksek (%91,3), komplikasyonları minimal (%8) olan bir tanı aracıdır.
Özet (Çeviri)
From January 1991to November 1992, 62 transthoracic cutting needle biopsy (TCNB) procedures were performed in 48 consecutivepatient with localized peripheral intrathoracic lesions admitted to the Ataturk Chest Diseases and Chest Surgery Center. The purpose of the study was prospective evaluation of diagnostic value of the TCNB in patients with localized peripheral pulmonary lesions of unknown aetiology. Forty-eight patient, 43 men and 5 women ranging in age from 25 years to 85 years, with a mean age of 58.67 ‡ 1.78 years were studied. The presenting symptoms, physical examinations and radiographic findings of patients were evaluated before TCNB. The fiberoptic bronchoscopy findings were not diagnostic in all patients. The selection of the biopsy site, position of needle entry, lesion size, depth and specifications were determined by using ultrasonography. Franklin-Silverman biopsy needle was used for TCNB. The diagnostic yield of TCNB was 91.3 percent. For malign lesions the sensitivity of TCNB was 95%, specificity of TCNB was 100%, for benign lesion the sensitivity of TCNB was 66%, specificity of TCNB was 83.3%. The complications were pneumothorax (4.2%) and hemorrhage (6.3%). No deaths occurred. Repeat biopsy is often helpful in diagnostic failures, especially in those patients with peripheral densities whose initial biopsies show only scar tissue or necrosis. It was concluded that TCNB is a rewarding and comparatively safe, easy to perform, diagnostic success is high (91,3%), complications are minimal (8%) diagnostic procedure in patients with solid peripheral lung lesions.