Characterization of the binding of Apolipophorin III to Lipopolysaccharides
Apolipophorin III'ün Lipopolysakkaritlere Bağlanmasının Karakterizasyonu
- Tez No: 709873
- Danışmanlar: PROF. DR. PAUL WEERS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biyokimya, Biyoloji, Biophysics, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: California State University-Long Beach
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Apolipophorin III (apoLp-III), model olarak kullanılan küçük bir böcek apolipoproteinidir. Apolipoproteinler, lipopolisakkaritleri nötralize eder, ancak ayrıntılar tam olarak anlaşılamamıştır. Gram negatif bakterilerin lipopolisakkaritleri, yaygın bir ölümcül durum olan septik şoku indükleyebilir. Bu çalışmada, çeşitli bakteri türlerinden lipopolisakkaritlerle apoLp-III bağlanma etkileşimi, FPLC, dinamik ışık saçılımı, tirozin floresan ve doğal PAGE kullanılarak araştırıldı. ApoLp-III'ün Escherichia coli lipopolisakkaritlerine bağlanması, moleküler kütlesi 400 kDa, çapı 18.7 nm, 4 apoLp-III ve 24 LPS molekülü ile komplekslerin oluşmasıyla sonuçlandı. Klebsiella pneumoniae LPS ile kompleksler biraz daha küçüktü. Kesilmiş ve detoksifiye edilmiş lipopolisakaritlerle yapılan analiz, apoLp-III'ün tercihen lipid A'ya bağlandığını, O-antijen tekrarının ise daha zayıf bir bağlanma etkileşimi ortaya çıkardığını gösterdi. Bu bulgular yeni bir apolipoprotein-lipopolisakkarit etkileşimi modeline yol açtı ve sepsis tedavisinde yeni terapötik yaklaşımların geliştirilmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Apolipophorin III (apoLp-III) is a small insect apolipoprotein used as a model. Apolipoproteins neutralize lipopolysaccharides but the details are poorly understood. Lipopolysaccharides of gram-negative bacteria can induce a septic shock, a common lethal condition. In the present study, the apoLp-III binding interaction with lipopolysaccharides from a variety of bacterial species was investigated using FPLC, dynamic light scattering, tyrosine fluorescence, and native PAGE. ApoLp-III binding to Escherichia coli lipopolysaccharides resulted in the formation of complexes with a molecular mass of 400 kDa, a diameter of 18.7 nm, with 4 apoLp-III and 24 LPS molecules. The complexes with Klebsiella pneumonia LPS were somewhat smaller. Analysis with truncated and detoxified lipopolysaccharides indicated that apoLp-III preferably binds to lipid A, while the O-antigen repeat elicited a weaker binding interaction. These findings led to a new model of apolipoprotein-lipopolysaccharide interaction and may be used for the development of new therapeutic approaches to treat sepsis