Metropoliten bir kentte acil çocuk ünite hizmetleri
- Tez No: 7099
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ TÜMERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ı3ı- 0Z8Î Bu çalışma, metropolitan bir kent olan İstanbul'da yataklı tedavi kurumlarında yer al&n acil ;ocuk ünit yapı laşmasını, bu yapılaşmadaki fiziksel alan, elemanların ni telikleri, başvuran ve hizmet verilen vakaların sayı ve cin3İerif don-.nım-techizatın incelenmesi ereği ile gerçek leştirilmiştir. Ülkemizin saflık sisteminde geniş kapsamlı ii; özerk sistem olan üniversite, Sosyal Sigortalar turumu ve Sağlık 3akanlıctına bağlı hastanelerin mevcut acil çocuk ünit ya da poliklinikleri örnek olarak sejilmij toplam beş acil jocuk iiniti ve bir şocuk acil polikliniği karşılıklı görüşme ve gözlemsel arattırma yöntemi ile incelenmiştir. yalışma bulgularımıza göre, acil jocuk üniteleri e- ğitim hastanelerinin yapısı i;inde yer almakta ve bu ünite ler acil çocuk birimi adı altında gerçek acil ünit kimli ğinden uzak yapılanma göstermektedir. Bu yapılar eleman, donanım-techizat, fiziki alan olarak gocuk kliniklerine ba kımlı idiler. İyi bir hizmet için gerekli olan kayıtlardaki bilgi giriş leri yine çocuk kliniklerinin kayıtları içinde erimekte idi. 7ocuk acil durumlardan yanıklar, elektrik şok ve yanıkları gibi cerrahi müdahale gerektiren vakalar ve kulak burun bo ğaz ile ilgili acil durumlarda ilgili kliniklerden yardım. isteniyordu. Çalışma kapsamına alınan tüm hastanelerin hiç--ı32- birinde bu hizmetler acil çocuk yapılanmaları içinde verile miyordu. Acil çocuk Uniti için gerekli olan donanım-techizat, Unit yapısında uluslararası standartlara uygun değildi. Üniversite hastaneleri olan İstanbul Tıp ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri eleman, donanım-techizat, fiziki alan ve hizmet verilen vaka cinsleri nedeniyle imleyen 3İ3tem içinde, ola bildiği ölçüde, en iyi acil çocuk hizmetini veren Unit kim liğine yakındı. SSI Göztepe hastanesi acil ;ocuk Uniti yine bu kuruma bağlı Okmeydanı hastanesi acil çocuk Unitinden daha bağımsız ola rak hizmet veriyordu. Sağlık Bakanlığı hastaneleri acil çocuk ünite hizmetini po liklinik, nöbetçi hekim kanalıyla sunmaktadırlar. Unit yapı lanması, bakanlık bünyesinde yer almamaktadır. füm bu yapıların ortak sorunu, hasta ya da has t a sa hibi ile kurulamayan iletişim eksikliği ve eleman yetersiz liğidir. SSX hastanelerine bağlı acil çocuk Unitleri dışın da yer alan Unitlerin en önemli sorunlarından biri de ila; ve tıbbi malzeme yetersizliğidir. Jalıma sonucunda elde edilen verilerden yola sıkıla rak gelişmiş Ülkelerdeki standartlarla karşılaştırdığımızda yaptırımız eleştiriler yalnızca çocuk acil Unitlerine yöne lik olmayıp bu Unitlerin yer aldığı yataklı tedavi kurumla rının ve genel sağlık hizmeti modelini de kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
ı53- SUMrtARf This study was conducted Co investigate the organi zation of pediatric emergency its in tne heaitn instituti oris in Istanbul the facilltes in this organisation tne gu- alifications of the personnel che number and types of cos es ana the eguipment available 5 pediatric emergency units and one pediatric emer gency polyclinic from three independen-fc institutions in the national hearth system the university SSK and hospi tals affiliated to the Ministry of Health were investi gated interview and inspection at site were employed in the investigation According to our findings pedictric emergency units are connected to teaching hospitals and differ signifi cantly fron the emergency units These units were depen dent on the clinics of pediatry for eguip.aent personnel and fecilites. Coherent information fLow whic İ3 essen tial for efficient health service is dispersed and last in the recards the clinic o-f pedia+riy clinic. Cases with burn3 and otorhinolaryngakagical problems were transferred to appropriate clinics. These cases were not treated within the organization of the pediatrich emer gency unit. Che eguipment- in the pediatric emergency units were be low the internatianal standards. The units in the İstanbul Faculty of Medicine and tho Cerrahpaşa Faculty of Medicine provided the best heal t servise within tehe preaench organization and sy3tea.-ı34- The SSK Soztepe Hospital Pediatric E^.er^enry Unit provi ded servisse more independently taan the 0