Yoğun bakım hastalarının gastrointestinal sistemlerinde kolonize olan enterokoklarda antibiyotiklere direnç ve dirence etkili faktörler
  1. Tez No: 70992
  2. Yazar: HAYRİYE KARABACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR URAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
8. ÖZET 120 hasta ve 40 kontrol grubunun dışkı kültüründe kolonize enterokoklar izole e- dildi. En sık E.faecalis bulundu. 15 değişik antibiyotiğe direnç oranlan araştırıldı Enterokoklann en duyarlı olduğu 5 antibiyotik teikoplanin, vankomisin, piperasilin, ampisilin-sulbaktam ve meropenemdi. En yüksek direnç görülen 5 antibiyotik sefuroksim, sefazolin, sefotaksim, sefepim ve amikasindi. Hasta grubunda klinikte sık kullanılan vankomisine %17.5, ampisiline %35.8 ve gentamisine %72.5 direnç bulundu. Bu üç anti biyotiğe direnç yönünden hasta grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark vardı. Hasta grubunda direnç oranı daha yüksekti. Enterokoklarda vankomisin direncine trakeostomi, ampisilin direncine önceden hastanede yatış ve ameliyat öyküsü, geniş spektrumlu antibi yotik kullanımı ve sonda uygulanması, gentamisin direncine ise antiasit ve H2 reseptör blokörü kullanımı etkili faktörler olarak bulundu. Enterokok infeksiyonuna neden olabilecek dirençli suşlann erken tespiti, etkili infeksiyon kontrol çabalarının uygulanması bakımından son derece önemlidir. Özellikle yo ğun bakım ünitelerinde yatmakta olan hastaların gastrointestinal sistemlerinde kolonize o- lan enterokoklann tespiti ve direnç oranlarının belirlenmesi, bu tür hastalarda olası infeksiyonların mikrobiyolojik profilinin belirlenmesine ve ampirik tedaviye yön vermede yardımcı olacaktır. 42
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Colonize enterococci were isolated in feces cultures of 120 patients and 40 controls. E.faecalis was found mostly antibiotic susceptibility for 15 antibiotics were investigated. Teicoplanin, vancomycin, piperacillin, ampicillin-sulbactam and meropenem were the five antibiotics that enterococci were the most susceptible. Five antibiotics that had the highest resistance ratios were cefazolin, cefotaxim, cefepim and amikacin. Resistance ratio in patient group vancomycin that were frequently used in clinics was 17.5%, 35.8% for ampicillin and 72.5% for gentamicin. There were significant difference between the patient group and control group for antibiotic resistance in these 3 antibiotics. Resistance was higher in the patient group. Tracheotomy for vancomycin resistance enterococci recent hospitalization and history of operation, broad spectrum antibiotic use and urinary catheter for ampicillin resistance enterococci, antacid and H2 receptor antagonist use for gentamicin resistance enterococci were found to be effective factors. Early detection of resistant strains that may cause enterococcus infections is especially important for effective infection control measures to be performed. Detection and determining resistance ratios of enterococci colonized in gastrointestinal systems of patients especially in intensive care units will help establishing microbiological profiles of possible infections and direct empirical therapy in these patients. 43