Minimal akımlı anestezi idamesinde İsoflurane ve Propofol'un karşılaştırılması
The Comparison of isoflurane and propofol in the maintenance of minimal flow anesthesia
  1. Tez No: 70991
  2. Yazar: ALİ KART
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATEŞ DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışmada minimal akım anestezisinde iki idame metodunun etkileri değerlendirildi. Propofol ile TIVA ve isoflurane idame için seçildi. Bu yöntemlerin hemodinamik, solunumsal, derlenme ve maliyetleri karşılaştırıldı. Etik komite onayından sonra minimal akım uygulanacak 40 hasta rastgele 2 gruba ayrıldı. Premedikasyonda 0.015mg/kg atropin + 0.07mg/kg diazepam İM. yapıldıktan sonra, her iki gruba indüksiyonda 5mg/kg tiopental, 2/fg/kg fentanyl, 0.5mg/kg atrakuryum IV. olarak verildi. Hastalar entübasyondan sonra 15 dakika 81t %100 oksijen (yüksek akım ) ile denitrojenize edildi. Daha sonra 0.61t oksijen ile minimal akıma geçildi. İdamede 1. gruba isoflurane %1-1.6V, 2. gruba propofol 6mg/kg/saat dozunda verildi. Operasyon süresince SP02, inspirituar isoflurane, ekspirituar isoflurane, inspirituar C02, PETC02, Fi02, ekspirituar 02, solunum sayısı ve EKG sürekli moniterize edildi. SAB, DAB, KAH değerleri 5 dakikada bir kaydedildi. Sol radial artere açılan artel kanülünden İS, MAÖ ve MA'a geçildikten 1 saat sonra kan gazları alındı. İdamedeki isoflurane ve propofol miktarları maliyet analizi için ölçüldü. Tüm sonuçlar Marnı Whitney U testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY The comparison of isoflurane and propofol in the maintenance of minimal flow anesthesia In this study, the effect of two different maintenance methods for minimal flow anesthesia is evaluated. Propofol (TIVA) and isoflurane were chosen for the maintenance drugs. The hemodynamic, respiratory, recovery and costs between the groups were compared. After institutional ethical approval 4Q patiens undergoing surgery with minimal flow anesthesia were randomized into two groups. Premedication was done with İM. atropin 0.015mg/kg+diazepam 0.07mg/kg (30to 60min) prior to surgery. Both groups recieved IV. thiopental 5mg/kg+fentanyl 2/fg/kg and atracurium 0.5mg/kg for induction and the trachea intubated.The lungs were ventilated with %100 02 81t/min (high flow) for 15minutes. Afterwards the flow was reduced to 0.61t/min. Group 1 recevied isoflurane (%1-1.6V) and group2 propofol (6mg/kg/h) for maintenance. The ECG, SP02, inspired isoflurane, expired isoflurane, inspired C02, PETC02, F102, expired O 2, ventilation rale were continously monitored. The SAP, DAP and HR recorded. Blood gas samples taken via a radial artery canula were analysed after induction, before minimal flow and 60 min. after minimal flow. The amount of isoflurane and propofol were measured for cost analysis.