Giyilebilir teknolojilerin adli bilişim yönünden incelenmesi
Examination of wearable technologies in terms of forensic sciences
  1. Tez No: 709927
  2. Yazar: EROL GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Bilim ve Teknoloji, Forensic Medicine, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giyilebilir teknolojiler, giyilebilir teknoloji endüstrisinin her geçen gün hızla gelişen dinamik yapısı ile hayatımızın neredeyse her alanında sağladığı kolaylıklar sayesinde günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Üzerlerinde var olan gelişmiş sensörler aracılığı ile kişiselleştirilmiş sağlık ve aktivite verilerinden tutunda askeri, tekstil, arama kurtarma, eğlence, eğitim sektörlerinde ve AR-GE araştırmalarında giyilebilir teknolojilerin çağ atlatan katkılarını görmekteyiz. Vücudun kol, baş, göz, kulak, ayak, göğüs gibi çeşitli bölgelerine takılan bu cihazlar sensörleri aracılığı ile hem kullanıcıdan hem de kullanıcının bulunduğu çevreden veriler toplamaktadır. Bu verileri kendi üzerinde yer alan belleklerde kaydedebildiği gibi bluetooth/wifi ile bağlı olduğu cep telefonu ve diğer cihazlar aracılığı ile uzak sunuculara veya cihazlara iletmektedir. Özellikle insanların günlük hayatta kullandığı ve insanlara kişiselleştirilmiş sağlık ve aktivite verilerini sunan akıllı saat ve bileklikler aynı zamanda bağlı olduğu cep telefonu üzerlerinden gelen çağrıları yönetme, cep telefonuna yüklü olan uygulamalardan gelen bildirileri görme, okuma ve kontrol etme, kısa mesajları okuma, cevap verme gibi birçok seçeneği birlikte sunmaktadır. Bu giyilebilir teknolojilerin bellek kapasitelerinin artması üzerlerinden daha çok veri tutmalarını sağlamıştır. Giyilebilir cihazlar daha önce sınırlı sayıda veriyi üzerlerinde tutabiliyorken günümüzde artan bellek kapasiteleri sayesinde mobil uygulamaların akıllı saatlere de yüklenmesi mümkün olmuştur. Bu ve buna benzer yetenekler giyilebilir teknolojilerin belleklerinde tuttuğu verileri adli bilişim açısından önemli kılmaktadır. Bu tez çalışmasında Apple Watch 6 serisi akıllı saatin belleğinde tuttuğu verilerin çıkarımı için izlenecek yöntemler incelenmiş, yapılacak olan işlemler açıklanmıştır. Akıllı saatin belleğinde veri çıkarımının ve analizinin yapılmasının adli bilişim açısında nasıl gerçekleştirilmesi gerektiği gösterilmiştir. Apple Watch 6 serisi akıllı saat normal çalışma prensibi gereği Apple cep telefonlarından başka cihazlara bağlanamamaktadır. Apple akıllı saati bilgisayar bağlantısını sağlamak için AWRT 7 IN 1 cihazı ve imaj almak ve analiz için Elcomsoft IOS Forensic Toolkit , UFED 4PC , 3uTools, DB Browser for SQLite araçları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wearable technologies have become an indispensable part of daily life thanks to the rapidly developing dynamic structure of the wearable technology industry and the convenience it provides in almost every aspect of our lives. We see the age-old contributions of wearable technologies in the military, textile, search and rescue, entertainment, education sectors and R&D research, from personalized health and activity data to the advanced sensors on them. These devices, which are attached to various parts of the body such as arms, head, eyes, ears, feet, and chest, collect data from both the user and the environment where the user is located, through their sensors. It can save this data in its own memory, as well as transmit it to remote servers or devices via bluetooth/wifi connected mobile phones and other devices. In particular, smart watches and wristbands that people use in their daily lives and that provide personalized health and activity data also have many functions such as managing calls on mobile phones, seeing instant notifications from applications installed on mobile phones reading and checking notifications reading and replying to text messages. The increase in the memory capacities of these wearable technologies has enabled them to hold more data on them. While wearable devices were able to keep a limited amount of data on them before, it is now possible to install mobile applications on these smart watches thanks to the increasing memory capacities. These and similar capabilities make the data held by wearable technologies important in terms of forensic computing. In this thesis, the methods to be followed for the extraction of the data stored in the memory of the Apple Watch 6 series smart watch are examined and the operations to be performed in this case are explained. It is shown how data extraction and analysis in the memory of the smart watch should be performed in terms of forensic computing. Due to the normal working principle of the Apple Watch 6 series smart watch, it cannot be connected to devices other than Apple mobile phones. AWRT 7 IN 1 device was used to connect Apple smart watch to computer, and Elcomsoft IOS Forensic Toolkit, UFED 4PC, 3uTools, DB Browser for SQLite tools were used for image taking and analysis.