Green's function and density of states of bounded P-wave superconductors
Sınırlı kiral P-dalga süperiletkenleri için green fonksiyonu ve enerji özdeğer yoğunluğu
- Tez No: 709926
- Danışmanlar: PROF. DR. İNANÇ ADAGİDELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezde, özellikle mevcut Majorana kenar modlarına odaklanarak, sınırlı kiral p-dalgası süperiletkenlerin durumlarının yoğunluğunu ele alıyoruz. Majorana kenar modları, örgü işlemleri için yapılar geliştirmek ve dolayısıyla topolojik kuantum bilgisayarlarını gerçekleştirmek için adaylar arasındadır. Bu tezin temel amacı, p-dalgası süperiletkenlerde bu Majorana kenar modlarını tanımlamak için yeni bir analitik çerçeve geliştirmektir. Bu amaçla, Helmholtz dalga denkleminin Green fonksiyonu için Balian ve Bloch tarafından geliştirilen Çoklu Yansıma Açılımı yöntemini benimsiyoruz ve bu yöntemi iki boyutlu kiral p-dalgası süperiletkenlerin Green fonksiyonu için genişletiyoruz. Böylece, kiral p-dalgası süperiletkeninin kenarına yakın Green fonksiyonunun analitik bir ifadesini elde ediyoruz, ve yarı parçacık durum yoğunluğunu analitik olarak hesaplıyoruz ve Majorana kenar modlarının imzalarını buluyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we consider the density of states of bounded chiral p-wave supercon-ductors, particularly focusing on the available Majorana edge modes. Majorana edge modes are among the candidates for developing structures for braiding operations and hence realizing topological quantum computers. The main aim of this thesis is to develop a novel analytical machinery to describe these Majorana edge modes in p-wave superconductors. To this end, we adopt the Multiple Reflection Expansion method developed by Balian and Bloch for the Green's function of the Helmholtz wave equation and extend this method to the Green's function of a chiral p-wave su-perconductor. We thus obtain an analytical expression of the Green's function near the edge of a chiral p-wave superconductor, analytically calculate the quasiparticle density of states and find signatures of the Majorana edge modes.