Φ-second and n-almost second submodules
Φ-ikinci ve n-yaklaşık ikinci alt modüller
- Tez No: 709945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL GEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, φ-ikinci ve n-yaklaşık ikinci alt modüllerin çeşitli cebirsel özellikleri belirlenmiş, bu alt modüllerin literatürde yer alan diğer cebirsel yapılarla olan ilişkileri incelenmiş ve bu alt modül sınıfları vasıtasıyla modül ve halka karakterizasyonları elde edilmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır: I. Bölümde, asal alt modüller, ikinci alt modüller ve bu kavramların genellemeleri ile ilgili literatür araştırmalarına yer verilmiştir. II. Bölümde, halka ve modül teori ile ilgili tezde kullanılacak olan ön bilgiler verilmiştir. III. Bölümde, φ-ikinci alt modüller sınıfı ele alınmış ve bu alt modül sınıfının birtakım cebirsel özellikleri ve karakterizasyonları verilmiştir. IV. Bölümde, φ-ikinci alt modüllerin özel bir hali olan n-yaklaşık ikinci alt modüller ele alınmış, modül ve halkaların yapısı ile n-yaklaşık ikinci alt modüllerin yapısı ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, yaklaşık ikinci radikal ve yaklaşık m^*-sistem kavramları tanımlanmış ve yaklaşık m^*-sistem kümeleri aracılığıyla bir alt modülün yaklaşık ikinci radikalinin bir karakterizasyonu verilmiştir. V. Bölümde, III. ve IV. bölümdeki çalışmalar sonrasındaki çıkarımlarımızdan oluşan sonuç ve tartışma bölümü verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, various algebraic properties of φ-second and n-almost second submodules were determined, the relations of these submodules with other algebraic structures in the literature were examined, and module and ring characterizations were obtained via these submodule classes. This thesis consists of five chapters. In Section I, literature researches about prime submodules, second submodules and generalizations of these concepts are given. In Section II, preliminary information that will be used in the thesis on ring and module theory is given. In Section III, the class of φ-second submodules is discussed and some algebraic properties and characterizations of this submodule class are given. In Section IV, n-almost second submodules, which are special case of φ-second submodules, are discussed, the structure of modules and rings and the structure of n-almost second submodules are related. In addition, the concepts of almost second radical and almost m^*-system are defined and a characterization of almost second radical of a submodule is given by means of almost m^*-system sets. In Section V, the results and discussion section consisting of our conclusions after the studies in Section III and IV are given.