On the predictability of time series by metric entropy
Zaman serilerinin metrik entropi yardımıyla tahmin edilebilirliği
  1. Tez No: 200866
  2. Yazar: HAKKI ERHAN SEVİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı, deneysel zaman serilerinde, çekici boyunca bilgi kaybına eşit olan metric entropinin hesaplanmasıdır. Bu çalışmada, varolan basit eşik değerine dayanan uyarı sistemleri yerine, kaotik zaman serilerinden metrik entropi ile, diğer adıyla Kolmogorov-Sinai entropi ile, yeni ve umut verici bir hata teşhis sistemi başarılmaya çalışılmıştır. Zaman serilerinin pratik kullanımı ışığında, rulman ve matkap ucu durum izlemeleri gerçekleştirilmiştir. İki farklı hızlandırılmış rulman kırma test düzeneği ve testleri yapılmıştır. Fakat, iki düzenekte de deney sırasında şaft kırılmaları sonucu, testler tamamlanamamıştır. Son olarak, matkap ucu kırılma deneyleri yapılmıştır. Deneylerde, 10 adet küçük matkap ucu (1 mmφ ) kırılana kadar test edilmiş ve eşit aralıklı ardışık titreşim verileri alınmıştır. Analizler sonunda, metrik entropi değişiminde, kırılmadan az önce, tutarlı bir düşme gözlenmiştir. Deneylerin sonucunda, metrik entropi değişimi erken uyarı sistemi olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The computation of the metric entropy, a measure of the loss of information along the attractor, from experimental time series is the main objective of this study. In this study, replacing the current warning systems (simple threshold based, on/off circuits), a new and promising prognosis system is tried to be achieved by the metric entropy, i.e. Kolmogorov – Sinai entropy, from chaotic time series. Additional to metric entropy, correlation dimension and time series statistical parameters were investigated. Condition monitoring of ball bearings and drill bits was achieved in the light of practical considerations of time series applications. Two different accelerated bearing run-to-failure test rigs were constructed and the prediction tests were performed. However, as a reason of shaft failure in both structures during the experiments, none of them is completed. Finally, drill bit breakage experiments were carried out. In the experiments, 10 small drill bits (1 mmφ ) were tested until they broke down, while vibration data were consecutively taken in equal time intervals. After the analysis, a consistent decrement in variation of metric entropy just before the breakage was observed. As a result of the experiment results, metric entropy variation could be proposed as an early warning system.