Şizofrenide beyindeki yapısal değişimlerin bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) ile ölçümü, sonuçların yaş ve cinse göre değerlendirilmesi
Measurement of structural changes on CT in schizophrenic patients, and evaluation of results according to age and sexuality
  1. Tez No: 70995
  2. Yazar: REMZİYE AÇIKGÖZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM KUCUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada, şizofrenik hastaların beyinlerindeki yapısal değişikliklerin Bilgisayarlı Tomografi ( BBT) ile ölçümü ve kontrol grubuna göre farkını araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmamıza 53 şizofren, 40 kontrol vakası alındı. BBT ile 3. ventrikül (3.V), lateral ventriküller (LV) ve düzeylerindeki hemisferlerin ölçümü ile santral atrofi; sulkuslarm ve fissürlerin ölçümü ile kortikal atrofi: ventriküllerin, hemisferlerin, sulkuslarm ve silvian fissürlerin, sağ ve sol olarak karşılıklı kıyaslanması ile de serebral asimetri araştırıldı. Veriler yaş ve cinse göre değerlendirildi. Çalışmamızda şizofrenik hasta ve kontrol grubu arasında 3.V genişlikler yönünden anlamlı fark bulunmadı. Şizofrenik hastaların lateral ventriküllerinde ise kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde daha fazla genişleme bulundu. Ve bu farkın esas olarak erkeklerden kaynaklandığı görüldü. Hasta ve kontrol grubundaki kadınlar arasında LV genişliği yönünden anlamlı bir fark tesbit edilmedi. Hemisfer çaplan incelendiğinde sadece sol hemisfer erkek hastalarda kontrol grubundaki erkeklere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede küçük bulundu. Hemisfer / ventrikül oranları ise hasta grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede artış göstermiştir. Silvian fıssürler yönünden hasta grubunda sadece erkeklerde solda anlamlı bir genişleme bulunmuştur. Sulkuslardaki genişleme de hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde fazladır. Fakat bu farklılık yine erkeklerden kaynaklanmıştır. Şizofren kadınlarda sulkus genişlemesi anlamlı derecede bulunmamıştır. Asimetri araştırmasında kontrol grubunda sol hemisfer lehine olan asimetrinin şizofrenik hastalarda ortadan kalktığı tesbit edilmiştir. Kontrol grubunda santral ve kortikal atrofık değişimler yaşla ilişkili bir artış gösterirken, şizofrenik hastalarda yaşla ilişkili bu artışı göstermediği tesbit edildi. Bu araştırmada şizofrenik hastalarda hem santral atrofiyi ortaya koyan ventrikül çap değişimlerinin, hem de kortikal atrofiyi ortaya koyan fissür ve sulkus genişlemelerinin olduğu, bu değişimlerin yaşla bağlantılı olmadığı, cinslere göre farklılık gösterdiği ve değişimlerin daha çok erkek hastalardan kaynaklandığı bulundu. Bulgularımız şizofreni etiyopatogenezindeki organisiteyi destekler yöndedir. 79
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY MEASUREMENT OF STRUCTURAL CHANGES ON CT IN SCHİZOPHRENİC PATİENTS, AND EVALUATION OF RESULTS ACCORDING TO AGE AND SEXUALITY. The aim of this study is to measure structural changes in the brain of schizophrenic patients by using computed tomography (CT) and to investigate the differences compared with control group. Fifty-three schizophrenic and 40 control cases were enrolled in this study. Central atrophy, cortical atrophy and cerebral asymmetry were investigated by the CT measurements of the third ventricle (3.V), lateral ventricles (LV), and hemispheres at that levels; by the measurements of the sulci and silvian fissurae, and by the comparison of the right and left ventricles, hemispheres, sulci and silvian fissures, respectively. Data were analyzed according to the age and sex of the cases. 3.V width did not differ significantly between the schizophrenic and control cases. A significant enlargement of the LV was found in the schizophrenic men but women compared with controls. By the measurements of the hemispheres' diameters, in the schizophrenic men only, left hemispheres were found significantly smaller than right ones. Hemisphere / ventricle ratios were increased in the schizophrenic group compared with the control group. On the left side only, silvian fissures were significantly wider in the schizophrenic men. A significant enlargement in sulci was not significant. Measurements for the cerebral asymmetry showed that there was an asymmetry in favor of the left side in the control cases but not in the schizophrenics. Central and cortical atrophic changes were found to be related to age in the control group only. As a result, in this study, ventricle diameter changes which reflect were found in the brains of the schizophrenic patients unrelated to age but cloosly related to sex in favor of men. In conclusion, our findings seem to be supporting the organic etiology of schizophrenia. 80