Medikal tedaviye dirençli non komplike kronik süpüratif otitlerde otomikoz insidansı ve kombine tedaviye alınan yanıt
  1. Tez No: 70996
  2. Yazar: ÖKKEŞ EMLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET: Bu tez çalışması, Ocak 1996 - Mart 1997 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B polikliniğine ayaktan başvuran 90 süpüratif KOM'lu hastanın, 103 orta kulak akıntısı üzerinde yapıldı. Amacımız, süpüratif KOM'lu hastalarda bakteriolojik ve mikolojik patojenlerin identifikasyonu ile bunların tedavilere ver dikleri cevablan araştırmak idi. Bakteriolojik identifikasyonda, en sık üreyen bakterilerin S.aureus ve Pseudo- monas olduğu görüldü. Antibiogram çalışmalarında, Sefalosporinlerin genel olarak en duyarlı antibiotikler olduğu tesbit edildi. Geçmiş yıllarda güvenle kullanılan ve büyük oranda duyarlılık gösteren antibiotiklerin (Gentamisin, Kloramfenikol, Co- trimeksazol v.b), duyarlılıklarında büyük oranda düşme izlenmiştir. Bunun nedeni olarak, antibiotiklerin bilinçsiz ve yetersiz kullanılması, ayrıca süpüratif KOM te davisinin bu konuda uzman olmayan doktorlar tarafından yapılmış olması sayı labilir. Çalışma sonucuna göre süpüratif KOM'un otomikoz gehşiminde bir risk faktörü olduğu tesbit edildi. Bu nedenle medikal tedaviye cevap vermeyen süpüratif KOM'larda, etiyolojide mikst (mantar) patojenlerin olabileceği düşünülerek, kültür çalışması yapılırken, hem bakteri (aerobik ve anaerobik), hemde mantar kültürü yapılmalıdır. Mantar kültürlerinde en sık Aspergillus, ikinci sıklıkla da Candidalar üreme gösterdi. Mantarlarla olan mikst enfeksiyonlarda tedavinin, antimikotik ilaçların eklenmesiyle daha da hızlandığı dikkati çekti. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this thesis, we studied 103 middle ear suppurative drainage of the suppura tive chronic otitis media patients whom admitted to the outpatient clinics of the Selçuk University Faculty of Medicine between January 1996 and March 1997.The aim of this study was to identify the bacteriologic and fungal pathogens in chronic suppurative otitis media patients and to determine the results of the treatment. In bacteriologic cultures we isolated S. aureus and Pseudomonas at most. In antibiograms these pathogens was susceptible to Cephalosporins generally. The antibiotics which were widely used in recent years and effective to these organisms like Gentamycine, Chloramphenicol, Co-trimeksazol etc, was observed to be ineffective. This result was due to the irrationale antibiotic usage and the suppurative chronic otitis media treatment was done by the general practitioners or other specialist, not by the otologist. In this study we find that suppurative chronic otitis media is a risk factor for otomycosis. Because of this, in suppurative chronic otitis media patients which is resistant to medical treatment, one should propose that there could be mixt pathogens in etiology, so that aerobic and anaerobic bacteriological cultures and yeast cultures must be done at the most same time. We identified Aspergillus species at most and Candida species second in yeast cultures. In mixt infections with fungi the addition of the antifungal drugs to the treatment, protocol shortens the recovery period. 53