Edirne ili ara konaklarında Echinococcus granulosus antijen B polimorfizminin araştırılması
Investigation of Echinococcus granulosus antigen bpolymorphism in intermediate hosts in edirne province
- Tez No: 709995
 - Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ŞAKRU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Echinococcus granulosus insanlarda ve birçok çiftlik hayvanında kistik ekinokokkoz etkenidir ve dünyada geniş bir dağılıma sahiptir. Kistik Ekinokokkoz, endemik bölge olan Türkiye'de hala önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışmanın amacı; Edirne İli ara konaklarından elde edilen E.granulosus izolatlarının genotiplendirilmesi ve antijen B polimorfizminin araştırılmasıdır. Haziran 2020 ile Mayıs 2021 tarihleri arasında, Edirne İli'ndeki çeşitli hastanelerde opere edilen veya PAIR işlemi uygulanan hastalardan 12 adet, aynı süre içinde kesimhanedeki hayvanlardan toplanan 63 kist hidatik materyali olmak üzere toplam 75 hidatik kist materyali çalışmaya alındı. Genotip belirleme amacıyla 12S rRNA gen bölgesi PCR ile çoğaltıldı. Ardından seçilen örneklere mitokondriyal CO1ve ND1 gen bölgelerinin dizi analizi yaptırıldı. Sonuçlar bölgede G1 (evcil koyun suşu), G2 (Tazmanya koyun suşu) ve G3 (manda suşuna) olmak üzere 3 farklı genotip bulunduğunu gösterdi. Antijen B polimorfizminin belirlenmesi için AgB1 ve AgB2 gen bölgelerine PCR-SSCP uygulandı ve ardından seçilen örneklere dizi analizi yaptırıldı. Analiz sonuçları ve filogenetik çalışmalar her iki gen bölgesinde de polimorfizm olduğunu gösterdi. Mevcut çalışma Edirne İli'nde E. granulosus'un G1 genotipinin (evcil koyun suşu) baskın genotip olduğunu, ikinci sıklıkta ise G3 genotipinin (manda suşu) olduğunu göstermektedir. Yapılan çalışma, Türkiye'de G2 genotipinin (Tazmanya koyun suşu) bulunduğunu gösteren ilk rapordur. Buna ek olarak G3 genotipinin (manda suşu) Trakya Bölgesinde varlığını gösteren ilk rapordur. Ayrıca mevcut çalışma ile Trakya bölgesinde ilk kez gerçekleştirilmiş olan antijen B polimorfizmi çalışması, bölgede antijen B polimorfizmini belgeleyen ilk rapordur. Çalışma sonuçları Türkiye ve Dünya çapında; KE'den korunma ve kontrol programlarına katkı sağlayacaktır. Bu çalışma Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Echinococcus granulosus is the causative agent of cystic echinococcosis in humans and livestock. It has a wide distribution in the world. Cystic Echinococcosis is still an important public health problem in Turkey, which is an endemic region. The aim of this study; Genotyping of E.granulosus isolates obtained from Edirne province intermediate hosts and investigation of antigen B polymorphism. A total of 75 hydatid cyst materials were included in the study between June 2020 and May 2021. Hydatid cyst materials were collected from 12 humans from various hospitals in Edirne and 63 from animals in the slaughterhouse during the same period. The results showed that there are 3 different genotypes in the region, these are G1 (domestic sheep strain), G2 (Tasmanian sheep strain) and G3 (buffalo strain). PCR-SSCP was applied to AgB1 and AgB2 gene regions to determine the antigen B polymorphism, and then sequence analysis was performed on the selected samples. The results showed polymorphism in both gene regions. The present study shows that domestic sheep strain (G1) of E. granulosus is the dominant genotype in Edirne Province, while buffalo strain (G3) is the second most common. The study is the first report showing the existence of the Tasmanian sheep strain (G2) in Turkey. In addition, it is the first report showing that the buffalo strain (G3) has been found in the Thrace region. The antigen B polymorphism study, which was carried out for the first time in Thrace region with the present study, is the first report documenting antigen B polymorphism in Edirne Province. The results of the study will contribute to the prevention and control programs of CE in Turkey and worldwide. This study was funded by Scientific Research Projects Coordination Unit of Trakya University Project number: 2020/80.