Aluçdağı (Ankara-Çamlıdere) tabiat parkı florası
Flora of the Aluçdaği natural park
- Tez No: 709996
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL NİLHAN TUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Türkiye'de bulunan 259 tabiat parkından biri olan ve florasının belirlenmesi amaçlanan Aluçdağı Tabiat Parkı, diğer tüm doğal alanlar gibi, hızlı nüfus artışı ve hızla genişleyen insan faaliyetleri yüzünden tehdit altındadır. Bu anlamda, alandaki mevcut bitki türlerinin bilinmesi ve korunması önem taşımaktadır. Çalışma alanı Ankara İli, Çamlıdere İlçesi sınırları içerisindedir. P.H. Davis'in grid sistemine göre A4 karesinde ve İran- Turan fitocoğrafya bölgesinde yer almaktadır. Çalışma alanında yükseklik 1400 ve 1580 m aralığında değişiklik göstermektedir. Genel bitki örtüsü orman ve orman açıklıklarından oluşmaktadır. Çalışma alanından toplanan örneklerin değerlendirilmesi sonucu 43 familyadan 146 cinse ait 190 tür ve tür altı seviyede takson tespit edilmiştir. Bu taksonlardan 5'i endemiktir ve alanın endemizm oranı %2,63'dür. Endemik türlerden 1 taksonun IUCN'e göre tanımlanmış tehlike kategorisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aluçdağı Natural Park, as one of the 259 natural parks in Turkey and was studied to determine its flora, is threatened by rapid population growth and rapidly expanding human activities like all other natural areas. Accordingly, it is of significance to know and protect existing plant species in the Aluçdağı Natural Park. The study area is within the boundaries of Kizilcahamam District of Ankara. According to P.H.Davis's grid system, it is located in A4 square and Iran-Turan phytogeography region. The altitude of the study area varies between 1400 and 1580 m. General vegetation of the area consists of forest and glades. As a result of the evaluation of the samples collected from the study area, 190 species and sub-species taxa belonging to 146 genus were determined from 43 families. 5 of these taxa are endemic and the endemism ratio is 2,63%. 1 taxa of the endemic species are identified as their threatened category according to the IUCN Red List.