Automatic distribution of serialized programs and distributed system evaluation
Seri programların otomatik dağıtımı ve dağıtık sistemin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 710056
  2. Yazar: VAHID AKRAM
  3. Danışmanlar: DR. SAEED PARSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmanın ana fikri, programcılar açısından, olabildiği kadar ağın programlama detaylarını gizletmektir. Bu tezde, seri programları dağıtık programlara çeviren, JDistributer isimli bir çerçevenin tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu çerçeve, kullanıcıların programlarını ağ üzerinde boş bilgisayarların arasında dağıtarak sistemin genel hesaplama gücünü artırır. Bir programı ağ üzerinde dağıtık bir şekilde çalıştırmak için, programın kodları bölünmelidir. Ondan sonra, her bolum farklı bir istasyona atanır. Programın optimal dağıtımı için, özel bir kümeleme algoritması kullanılarak, kodlar olabildiği kadar bağımsız ve eşit çalışma hızına sahip parçalara bölünür. Bunun için kaynak kodların sınıf bağımlılık çizelgesi çıkarılır. Üretilen bağımlılık çizelgede, kenarlar dağıtım kazancına göre etiketlenir ve elde edilen etiketlenmiş çizelge kümelere bölünür. Amaç her kümeyi farklı bir istasyona atamaktır. Kümeler arası yük dengesini sağlamak için bir aglomeratif hiyerarşik kümeleme algoritmasını geliştirdik. Bileşenlerin çalışma hızını artırmak için bileşen arası fonksiyon çağırmalar, uygun olduğu zaman, engelleme olmayan (non-bloking) uzaktan çağırmalara dönüştürülür. Bileşenler arası uzaktan çağırmalar, Proxy isimli bir bileşen aracıyla gerçekleştirilir. Proxy bileşeni Object Manager isimli bir bileşeni kullanarak uzak nesnelere ulaşır. Synchronizer isimli bir bileşen, referans parametrelerin değerlerini çağırılan uzak fonksiyonundan geri alır. Bileşenler arası tüm iletişimler, JavaSymphony altyapısını kullanan bir bağlayıcı bileşeni tarafından gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
The idea has been to hide the details of the networks from a programmer's point of view. In this thesis the design and implementation of a framework, called jDistributor, for automatic conversion of serial code into distributed program code is described. This framework harnesses the processing power of idle computers or computing systems in networks by automatically distributing the user application across available resources. In order to distribute a given program over the network, the program code should be partitioned. Each partition is then assigned to a separate station.Optimal distribution of the program code is attained by applying a specific hierarchical clustering algorithm to partition the code into components with almost the same amount of speed up. For this purpose a class dependency graph extract from source code. After labeling the edges of the class dependency graph with the Distribution Gains, the resulting labeled graph is clustered. The idea has been to assign each cluster to a distinct station across the network. To achieve load balancing amongst the clusters, we have developed an agglomerative hierarchical clustering algorithm. To speed up the execution of the components, inter-component method calls are converted into non-blocking remote calls, when appropriate. All the inter- component remote calls are carried out through a component, called Proxy. The Proxy uses an Object Manager component to construct remote objects. A component called Synchronizer receives the values of reference parameters and the return value from remote methods. All the inter-component communications are handled by a connector component, which is based on a javaSymphony infrastructure.