Masif perikardiyal efüzyon nedeniyle perikardiyosentez işlemi yapılan hastaların klinik ve laboratuvar özellikleri
Clinical and laboratory features of the patients undergoing peri̇cardiocentesis due to massive pericardial effusion
- Tez No: 710055
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM NAZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş:Perikardiyal efüzyon,günlük pratikte sık rastlanılan bir durumdur.Masif perikardiyal efüzyon ve tamponad ise daha nadir görülmektedir.Perikardiyal efüzyonun etyolojik tanısı çok önemlidir,tanıda perikardiyosentez ve mayi tetkikleri altın standarttır. Amaç: Masif perikardiyal efüzyon hastalarında efüzyonun etyolojisi, mortalite sıklığı ,tanı ve tedavi metodlarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ocak 2009 ile mayıs 2014 tarihleri arasında masif perikardiyal efüzyon nedeniyle perikardiyosentez yapılan 200 adet hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların 118'i(%59) kliniğe nefes darlığı şikayetiyle başvurdu .Perikardiyosentez mayilerinin 172 (%86) tanesi eksüda vasfında saptanmıştır. En sık rastlanılan etyolojik neden akciğer kanseridir (n:64 %32), bunu diğer maligniteler (n:21 %10.5),idiyopatik(n:40 %20) ve iyatrojenik(n:24 %12) nedenler takip etmiştir.Perikardiyosentez yapılan hastaların 26(%13) tanesinde,1 aylık takip sürecinde,herhangi bir nedene bağlı mortalite gelişmiştir.İyatrojenik hasara bağlı oluşan efüzyonlarda mortalite oranı diğer tüm sebeplere göre anlamlı olarak daha fazladır(%29'a karşı %11 p:0.02). Sonuç: Maligniteler masif efüzyonların en sık nedenidir. Mortalitesi en yüksek etyolojiler ise malign ve iyatrojenik orjinli efüzyonlar olarak tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Introduction: Pericardial effusion is a condition frequently encountered in clinical practice. Whereas the massive pericardial effusion and tamponade are seen less rarely. Etiologic diagnosis of pericardial effusion is very important. Examination of the fluid obtained by pericardiocentesis is the gold standard test for the diagnosis. Aim: The aim of this trial is to determine the etiology, mortality, prevalence and treatment methods in patients with massive pericardial effusion. Material and Method: 200 Patients who underwent pericardiocentesis due to massive pericardial effusion were evaluated retrospectively between January 2009 to May 2014. Results: 118 patients (59%) were admitted to the clinic with the complaining of shortness of breath. 172 (86%) of pericardiocentesis fluids were detected in the characteristic of exudate. The most frequently encountered etiologic factor was lung cancer (n:64 32%). It was followed by other malignancies (n:21 10.5%), idiopathic (n:40 20%), and iatrogenic causes(n:24 12%). 26 (13%) of patients who underwent pericardiocentesis were developed in mortality from any cause at 1-month follow-up period. The mortality rate in iatrogenic injury-induced effusion is significantly higher than all other causes (29% vs 11%, p = 0.02). Conclusion: Malignancies are the most common cause of massive effusion and it is likewise the highest mortality etiologies are the iatrogenic and malignancy-associated effusions.