Halk ekonomisi ve geleneksel mutfak kültürü bağlamında kaz
The goose in the context of folk economy and traditional kitchen culture
- Tez No: 710057
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Gastronomy and Culinary Arts, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1165
Özet
Halk ekonomisi, halkın; kendine has geçim kaynaklarını yaratmak ve bu noktadaki gereksinimlerini gidermek maksadıyla meydana getirdiği geleneksel ögeleri içine alan bir halkbilimi dalıdır. Bu kapsamda, halk; kendine göre belirlediği birtakım kurallardan hareketle, üretim etkinliklerini ve tüketim faaliyetlerini yönetebilmektedir. Bahse konu durumun bir devamı olarak, halk; bir yandan kendi geleneksel kültür değerlerinden faydalanabilmekte, diğer yandan da dış kültürlerin klasik tavırlarından etkilenebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında, halk kültürünün en temel ögelerinden biri halini alan halk ekonomisi; kültürel yapının aslî belirleyicilerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Geleneksel mutfak kültürü ise halkın; yeme-içme davranışlarını, beslenme alışkanlıklarını, mutfak uygulamalarını ve bunlara dair inanışlarını esas alan bir halkbilimi dalıdır. Bir başka ifadeyle, geleneksel mutfak kültürü, halkın; ürettiği yiyecek ve içecek mahsullerinin hazırlanmalarında, saklanmalarında, korunmalarında, sunulmalarında ve tüketilmelerinde tuttuğu yolları, yöntemleri, usulleri, teknikleri ve bu çerçevede kullandığı araçları, gereçleri, aletleri ve edevatları derleyip değerlendirmeyi hedefleyen bir sistemi temel almaktadır. Dolayısıyla geleneksel mutfak kültürünün kapsamına, halkın; geleneksel metotlarla edinerek, geçmişten bugüne kadar ilerletmek suretiyle uyguladığı; ülkelere, bölgelere ve yörelere göre farklılıklar sergileyen mutfak anlayışları yer almaktadır. Bu çalışmada, geçmişten bugüne kadar süregelen önemli bir kültürel miras unsuru olması münasebetiyle, kaz yetiştiriciliğinin; halk ekonomisi ve geleneksel mutfak kültürü bağlamında, çok çeşitli cepheleri göz önüne alınmak suretiyle tetkik ve analiz edilmesi hedeflenmiştir. Bahsedilen çerçevede, kaz, halk nezdindeki geleneksel ekonomi kültürü ve geleneksel mutfak kültürü doğrultularında gerçekleştirilen; bakılma, beslenme, yetiştirilme, üretilme, tüketilme, pazarlanma, kesilme, hazırlanma, kurutulma, dondurulma, saklanma, korunma, sunulma ve benzeri prensipler kapsamında ele alınmıştır. İlgili hususlardan hareketle, kaz kültürü; halkbiliminin tarihsel ve işlevsel verileri ışığında, halkta karşılık bulan ekonomik etkinlikleri ve mutfak faaliyetleri doğrultusundaki değişim ve dönüşüm süreçlerine istinaden incelenerek; Türk Halkbilimi alanına kazandırılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Halk Ekonomisi, Geleneksel Mutfak Kültürü, Kaz, Kazcılık, Kaz Yetiştiriciliği, Kaz Besiciliği, Kaz Kültürü.
Özet (Çeviri)
Folk economy is a branch of folklore that includes traditional elements that were created by the people in order to create their own livelihoods and meet their needs. In this regard, people can manage production and consumption activities based on a set of rules determined by themselves. As continuation of the said situation, the people can benefit from their traditional cultural values on the one hand and benefit from the classical attitudes of other cultures on the other hand. When considered from this point of view, folk economy, which has become one of the most basic elements of folk culture, stands out as one of the main determinants of cultural structure. Traditional culinary culture, on the other hand, is a branch of folklore that is based on the eating and drinking behaviors, eating habits, culinary practices and beliefs of the people regarding these. To put it another way, traditional culinary culture is based on a system that aims to compile and evaluate the ways, methods, procedures and techniques used in the preparation, storage, preservation, presentation and consumption of food and beverage products produced by the people, and the tools, instruments, means and equipment used within this framework. Therefore, within the scope of the traditional culinary culture, there are culinary understandings that differ according to countries, regions and territories, which the people have acquired with traditional methods and applied by advancing them from the past to the present. The aim of this study is to examine and analyze goose breeding in the context of folk economy and traditional culinary culture, considering its various aspects, as it is an important cultural heritage element from the past to the present. In the framework mentioned, goose was discussed within the scope of the principles of care, nutrition, breeding, production, consumption, marketing, slaughtering, preparation, drying, freezing, storing, preserving, presenting and similar principles, which are carried out in line with the traditional economy cultures and traditional culinary cultures of the people. Based on the relevant subjects, goose culture was studied in the light of the historical and functional data of folklore, its economic activities regarding the people and the processes of change and transformation in the direction of culinary activities, and it was tried to be brought into the field of Turkish Folklore. Keywords Folk Economy, Traditional Kitchen Culture, Goose, Goose Raising, Goose Breeding, Goose Fattening, Goose Culture.