İsmet İnönü'nün şahsi hayatı, askerliği ve bibliyografyası
Personal life, military service and bibliography of İsmet İnonu
  1. Tez No: 710065
  2. Yazar: NESLİHAN AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA GÖKTÜRK ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
1884'te İzmir'de doğan İsmet İnönü, 1892'de Sivas Askeri Rüştiyesi'ne girerek adım attığı askerlik hayatını 1927 senesine değin devam ettirmiş; otuz beş senelik bu dönem içinde pek çok harp ve isyana karşı mücadelesini sürdürmüştür. Hareket Ordusu'nda, Yemen İsyanı'nda, Balkan Harbi'nde ve Birinci Dünya Savaşı'nda karşımıza çıkan İnönü,“Milletin makûs talihini yenen”komutan olarak Türk Tarihinde yerini almıştır. Azimli, çalışkan, uyumlu kişiliği ile üstlerinin dikkatini çeken İsmet İnönü, Türkiye'nin siyasi, askeri ve diplomasi tarihine olduğu kadar sosyal yapısına, eğitsel ve kültürel gelişmişliğine, ekonomik kalkınmasına ışık tutabilecek kadar aktif bir hayata da sahiptir. İsmet İnönü, sanata ve spora düşkünlüğü, hayatının her anını dolu yaşamaya odaklanmış karakteri ve ailesine düşkünlüğü ile bilinmektedir. Oldukça yoğun ve yorucu bir hayatın içine ne kadar çok ve farklı şeyin sığdırabileceğinin en güzel örneği olan İsmet İnönü'nün askeri ve özel hayatının birlikte temel alındığı bu çalışma, aynı zamanda Türk tarihinin oldukça uzun bir döneminin yazımına rehberlik etmek gayesiyle bibliyografik bir içeriğe de sahiptir. Tezin hazırlanmasında resmi yayınlar, arşiv belgeleri, TBMM tutanakları, hatıralar, tetkik eserler ve süreli yayınları içeren geniş bir kaynak taraması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
İsmet İnönü who was born in İzmir in 1884 entered the Sivas Military High Scholl in 1892 and continued military life until 1927; during this thirty-five-year period he continued the struggle against many wars and rebellions. İnönü who was in the Movement Army, Yemen Revolt, Balkan War and First World War tooks its place Turkish History as the commander who“defeated the bad luck of the nation”. İsmet İnönü who attracts the attention of his superiors with his determined, hardworking and harmonious personality has an active life enough to shed light on Turkey's political, military and diplomatic history as well as its social structure, educational and cultural development and economic improvement. İsmet İnönü is known fondness for art, sports and his character that focused on living every moment of the life to the fullest and fondness for his family. This work which is the best example of how many and different things can fit into a very busy and tiring life is based on the military and private life of İsmet İnönü and also has a bibliographic content in order to guide the writing of a very long period of Turkish History. The preparation of the thesis a wide range of search for resources including official publications, archive documents, minutes of the Grand National Council of Turkey, memories, examinated works and periodicals were made.