Empotans olgularda Penil Renkli Doppler Ultrasonografi'nin yeri
- Tez No: 71007
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖDEV
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyodiagnostik ABD'da Ekim 1996- Temuz 1997 tarihleri arasında empotans öntanısı ile gönderilen 76 olgunun penil RDG incelenmesi yapılmıştır.İncelenen 76 olgudan 32'si normal, 29 olgu arteriyel yetmezlik 15 olguda venöz kaçak olarak değerlendirilmiştir. Venöz patoloji belirlenen 15 vaka ile birlikte kontrol grubuna farmakokavernözografi yapıldı. Bu sonuçlardan hareketle penil Renkli Doppler Sonografinin Farmakokavernözografiye göre venöz patolojilerdeki tanısal değeri istatistiki olarak karşılaştırıldı. Sensitivitesi %100, spesifitesi %83.3, doğruluk oranı %95 olarak bulundu. Bu bulgular ışığında Penil Renkli Doppler Ultrasonografinin arteriyel patolojilerin yanında venöz patolojileride büyük doğruluk oranında gösterdiği, bu nedenle papaverin testinden sonra vasküler patoloji dülşünülen olgularda ilk yapılacak işlem olduğunu ancak venöz kaçak tesbit edilen vakalarda teşhisi doğrulamak amacı ile farmakokavernözografi ve farmakokavernözometrinin gerekli olduğu kanaatine varıldı. 38
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY We investigated Penil Color Doppler Ultrasonography in impotent patient in Radiology department of Selçuk University Faculty of Medicine between October 1996 and July 1997. 76 patient applied to us for impotence. We found that only 32 patient were normal,and 29 patient suffered from arterial incompeten ce and 15 patient suffered from venous leakage. Diagnostic value of color Doppler ultrasound imaging of penis in venous leakage was statistically compared to that of pharmacocavemosography. For this, pharmacocavemosography were performed in 15 cases who were found venous leakage by Penil Color Doppler Ultrasonography and 5 cases who were found normal by Penil Color Doppler Ultrasonography, as control group. It was found that Color Doppler Ultrasound imaging of penis had 100% sensitivity, 83.3% specif ity and 95% accuracy rate. In thelightoftheseresults.it was concluded that color Doppler Ultrasound imaging of penis was showed venous leakage in high accuracy rate as well as arterial ones, so that, after papaverine test, it might be first step in cases of suspected vascular pathologies but if a venous escape is to be present, then pharmacocavemosography and pharmacocavernosometry are necessary to confirm the diagnosis. 39