Akut koroner olaylarda endotelinin rolü
  1. Tez No: 71006
  2. Yazar: MEHMET TOKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
6. ÖZET Bu prospektif klinik çalışmada; AMI ve UAP'lı hastalarda, atheroskleroz ve akut koroner iskemik olayların fizyopatolojisinde önemli rol oynadığı düşünülen ETlerin, akut olay esnasındaki plazma düzeylerinin tesbiti ve farkh yöntemlerle tedavi edilen hastalarda plazma ET düzeylerinin zaman içindeki seyrinin takibi amaçlandı. Çalışmaya klinik, biyokimyasal ve elektrokardiyografik olarak AMI tanısı konmuş 20 hastanın, çeşidi nedenlerle trombolitik tedavi yapılamayan 10 tanesi iskemi grubu ve trombolitik tedavi yapılan 10 tanesi ise farmakolojik reperfüzyon grubu olarak alındı. Yeni başlayan angina progresif angina ve postmiyokard infarktüs angina nedeniyle selektif koroner anjiografileri yapılan ve PTCA karan alınan 11 hasta girişimsel reperfüzyon grubu olarak alındı. Çalışmaya alınan tüm olguların CPK, CK-MB, SGOT, LDH enzimlerinin günlük takibi yapıldı. Total kolesterol, LDL, HDL, trigliserid düzeyleri tesbit edildi. Ekokardiyografi ve/veya ventrikülografi ile EF'leri tesbit edildi, îskemi grubunda hastaneye kabulde, 1. saatte ve 7. saatte, farmakolojik reperfüzyon grubunda kabulde, trombolitik tedavi bitiminde 15 dakika sonra ve 7. saatte, plazma ETı düzeyleri için kan örneği alındı, Girişimsel reperfüzyon grubunda ise işlem öncesi, işlemden 15 dakika sonra ve 7. saatte plazma ETı düzeyleri için kan örneği alındı. İskemi grubundaki 10 olgudan 2'si (%20) kadın, 8'i (%80) erkek ve yaş ortalamaları 61.3±12.4 yıl idi. Farmakolojik reperfüzyon grubundaki 10 olgudan biri (%10) kadın, 9'u (%90) erkek ve yaş ortalamaları 51.4±8.7 yıldı. Girişimsel reperfüzyon grubundaki 11 olgudan biri (%9.1) kadın, 10'u (%90.9) erkek ve yaş ortalamaları 53.5±11.5 yıl idi. Olgular arasında yaş, cinsiyet, EF, T Kol, trigliserid açısından bir fark yoktu. Enzimlerin karşılaştırılmasında, sadece CK-MB düzeyleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Endothelins are thought to play an important role in pathophysiology of atherosclerosis and acute coronary ischemic events in patients with acute myocardial infarction (AMI) and unstable angina (UAP). In this prospective clinical study; we aimed to determine plasma levels of endothelins during acute ischemic event and we followed the course of plasma endothelin levels in patients treated with different methodes. 20 patients diagnosed as AMI by clinical, biochemical and electrocardiographical findings are included in the study. 10 of them couldn't take thrombolytic thraphy and was accepted ischemia group. The other group talcing thrombolytic thraphy was accepted as pharmacological reperfusion group. Cases with new onset angina, progressive angina and post MI angina for which PTCA are planned as result of coronary aniography were taken as interventional reperfusion group. Daily follow up of CPK, CK-MB, SGOT and LDH enzymes was made in all patients. Total cholesterol, LDL, HDL and TG level were determined. Ejection fraction was calculated by echocardiography and/or ventriculography. Blood samples were taken for ET plasma levels on admission, at 1st and 7th hours in ischemic group; on admission, 15 minutes after thrombolytic thraphy and at 7th hour in pharmacological reperfusion group. In interventional reperfusion group, blood samples were taken before and 15 minutes after procedure and at 7th hour. 2 of 10 cases in ischemia group were female, and 8 of them (80%) were male with a mean age of 61.3 ± 12.4 years. 1 of 10 cases in pharmacological reperfusion group was female (10%), 9 of them were males with a mean age of 51.4 ± 8.7 years. One female (9.1%) and 10 male (90.9%) 11 cases as total with a mean age of 53.5 ± 11.5 years were included interventional reperfusion group. There was no different between cases from the point of age, sex, EF, T. chol. and tryglycelides. As enzymes only CK-MB levels were compared.