Kadın istihdamı ve ekonomik büyüme ilişkisi: Almanya ve Türkiye karşılaştırması
Relationship between women's employment and economic growth: Comparison of Germany and Turkey
  1. Tez No: 710071
  2. Yazar: HİLDENUR TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR GÖVDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ekonomik büyüme ve istihdam kavramları ülke ekonomileri için oldukça önemlidir. Ülkelerin büyüme hedeflerine ulaşabilmeleri için istihdam politikalarını doğru ve uygun bir şekilde uygulamaları gerekmektedir. Kadın istihdamı ve kadınların işgücüne katılımları gelişmiş ülkeler ve gelişmekte olan ülkeler açısından büyük farklılık göstermektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki kadın istihdamı ve ekonomik büyüme ilişkisini incelemektir. Bu kapsamda Almanya'daki kadın istihdamı da incelenerek kadın istihdamının önündeki engeller ele alınmakta ve öneriler sunulmaktadır. Bir paket ekonometri programı kullanılarak VAR analizi ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'de ekonomik büyümeden kadın istihdamına doğru tek yönlü bir nedensellik tespit edilmiştir. Almanya'da ise ekonomik büyüme ve kadın istihdamı arasında çift yönlü nedensellik tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of economic growth and employment are very important for country economies. In order to achieve the growth targets of the countries, the employment policies are required correctly and appropriately. Women's employment and women's labor force participation differ greatly between developed and developing countries. The aim of this study is to examine women's employment and economic growth relationship in Turkey. In this context, women's employment in Germany is also examined and the barriers in front of women's employment are discussed and suggestions are offered. The analysis was done with VAR analysis using a package econometrics program. As a result of the study, a unidirectional causality was determined from economic growh to female employment in Turkey. A bidirectional causality was found between economic growth and female employment in Germany.