Zeytin seperatör atıksuyunun elektrooksidasyon yöntemiyle arıtımının incelenmesi
Investigation of the treatment of olive separator wastewater by electrooxidation method
  1. Tez No: 710084
  2. Yazar: EDA NUR DEREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYBARS ALİ FİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, günlük olarak yaklaşık 60 ton ürünün işlendiği bir yerel endüstrinin zeytin seperatör atıksularının elektrooksidasyon yöntemi ile giderimi incelenmiştir. Yapılan çalışmalarda, 1100 mL gerçek atıksu örnekleri ceketli cam reaktörde kesikli denemelerde; katot materyali olarak kaplanmamış titanyum, anot materyalleri olarak, Ti/IrO2/RuO2 ve Ti/Pt anotlar kullanılmıştır. Toplamda 8 adet (4 anot ve 4 katot) elek tipi titanyum elektrotların yaklaşık ıslak yüzey alanı 2464 cm2 olarak hesaplanmıştır. Giderim verimine etki eden deneysel parametreler olarak destek elektrolit türü ve konsantrasyonu, atıksu başlangıç pH'sı ve akım yoğunluğu seçilmiştir. Optimum şartlarda: KOİ, Renk, Bulanıklık, AKM giderim verimleri sırasıyla, Ti/IrO2/RuO2 kaplama elektrotlar için %54,00, %85,53, %84,55 ve %85,96, Ti/Pt kaplama elektrotlar için de %58,08, %88,83, %88,51 ve %88,53 olarak elde edilmiştir. Atıksu başlangıç pH (≈4,8) değerinde 0,2 M NaCl konsantrasyonlarında, 400 devir/dakika karıştırma hızında 12,18 mA cm⁻² denemeler yapılmış olup Ti/IrO2/RuO2 kaplama elektrotlar için enerji tüketimi 924,5 (kW-sa m-3), Ti/Pt kaplama elektrotlar için ise 908,2 (kW-sa m-3)'tür.
Özet (Çeviri)
In this study, the elimination of olive separator wastewater of a local industry, where approximately 60 tons of products per day is processed, by electrooxidation method has been investigated. In the studies, 1100 mL real wastewater samples were collected in batch trials in jacketed glass reactor; Uncoated titanium was used as cathode material, Ti/IrO2/RuO2 and Ti/Pt anodes were used as anode materials. Approximate wet surface area of 8 (4 anode and 4 cathode) sieve type titanium electrodes in total was calculated as 2464 cm2. Support electrolyte type and concentration, wastewater initial pH and current density were selected as the experimental parameters affecting the removal efficiency. Under optimum conditions: COD, Color, Turbidity, AKM removal efficiencies are 54.00%, 85.53%, 84.55% and 85.96% for Ti/IrO2/RuO2 coated electrodes, respectively, and% for Ti/Pt coating electrodes 58.08%, 88.83%, 88.51% and 88.53% were obtained. Trials were carried out at 0.2 M NaCl concentrations at the initial pH (4.8) of the wastewater, at a mixing speed of 400 rpm, 12.18 mA cm⁻², and the energy consumption for Ti/IrO2/RuO2 coated electrodes was 924.5 (kW-hr m-3) and 908.2 (kW-hr m-3) for Ti/Pt coated electrodes.