112 Komuta Kontrol Merkezi çalışanlarına yönelik acil tıbbi çağrı yönetim eğitim programının değerlendirilmesi
Evaluation of the emergency medical call management training program for 112 Command Control Center employees
  1. Tez No: 710104
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZTABUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Antalya Bölge Eğitim Araştırma Uygulama ve Simülasyon Merkezi'nde uygulanan112 Komuta Kontrol Merkezi çalışanlarına yönelik acil tıbbi çağrı yönetim eğitim programının değerlendirilmesive etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma, Antalya Bölge Eğitim Araştırma Uygulama ve Simülasyon Merkezi'nde uygulanan, 112 KKM 'de çalışan ve Acil Tıbbi Çağrı Yönetimi Eğitim Programına katılan çağrı yöneticileri ile yürütülen bir çalışmadır. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada çağrı simülasyon uygulamalarına katılan çağrı yöneticilerinden(n:81) program hakkındaki görüşleri 12 basamaklı bir anket aracılığı ile değerlendirilmiştir. İkinci aşamada ise, katılımcıların (n:36) iş başında gerçek vaka ses kayıtları dinlenerek değerlendirme yapılmıştır. Değerlendirmede bu çalışma için geliştirilmiş bir çağrı kontrol listesi kullanılmıştır. Eğitim öncesi her katılımcıya ait 3 ses kaydı olmak üzere 108 ses kaydı, eğitim sonrası da aynı şekilde 108 ses kaydı dinlenerek toplamda 216 ses kaydının analizi yapılmıştır. Bulgular: Anket katılımcılarının, simülasyon uygulamaları ile ilgili genel değerlendirmelerinde 5'li ölçek üzerinden 4,7±0,5 puan ile telefon tabanlı çağrı simülasyon uygulamalarından memnun oldukları görülmüştür. Ses kaydı analizlerinde ise tüm çağrı basamaklarında katılımcıların eğitim öncesi ve sonrası skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective:It is aimed to evaluate and determine the effectiveness of the emergency medical call management training program for 112 Command and Control Center employees implemented in the Antalya Regional Education Research Application and Simulation Center. Method: The research is a study carried out with dispatchers who work at 112 KKM and participate in the Emergency Medical Call Management Training Program applied in the Antalya Regional Education Research Application and Simulation Center. The research consists of two stages. In the first stage, the opinions of the call managers (n: 81) who participated in the call simulation applications program were evaluated through a 12-ıtems questionnaire. In the second stage, the real case audio recordings of the participants (n: 36) were evaluated by using achecklist developed for this study a total of 216 ıncluding 3 records of each participants before and after traingwere analyzed. Results: In their general evaluations about simulation applications, it wasseenthat the survey participants were satisfied with the phone-based call simulation applications with 4.7 ± 0.5 points on the 5-scale. In the audio recording analyzes, a statistically significant difference was observed between the pre-and post-training scores of the participants in all call steps.