Değer zinciri açısından kümelenme olgusu: Ostim medikal sanayi kümelenmesine yönelik bir saha çalışması
Clustering case in terms of value chain: A field study on Ostim medical industry cluster
- Tez No: 710105
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT SAYGILIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
medikal sanayi firmaları üzerindeki etkisine dikkat çekmektedir. Tüm dünyayı etkileyen COVİD-19 global bir etki yaratarak mücbir sebeplerin doğmasına sebep olmuştur. Ulusal ve uluslararası tedbir ve önlemler alınmıştır. Değer zincirinin entegre işleyişine dikkat çekilmek istenmektedir. Ostim medikal sanayi kümesi stratejik önem taşımaktadır. Sağlık hizmetlerinin yürütülmesi için kümenin yapmış olduğu üretimlere ihtiyaç duyulmaktadır. Salgının makro seviyede etkiler doğuracağı düşünülmektedir. Yerli üretimin ivedilikle temin edilmesi medikal sanayi küme paydaşlarının başarısını göstermektedir. Tedarik zinciri yönetimi başta olmak üzere, saha olarak Ankara Ostim medikal sanayi kümesinin firmaları seçilmiştir. Kümelenme yerel kalkınma üzerinde etkilidir. Tarihin kronolojik akışında Anadolu'da ahilik ve lonca teşkilatlarında kümelenmenin esintilerini bulabilmekteyiz. Kümelenme kavramı, Ostim Medikal Sanayisine yönelik 2020 tarihinde 35 kişiyle yapılandırılmış soruyla mülakat yapılmıştır. Uygulanan mülakat kümelenme olgusu ile ilişiği bulunan kişilerle değer zinciri açısından değerlendirmelerini ölçmek amaçlanmıştır. Pandemi kuralları gereğince belirtilmiş olan tüm kurallara uyulmuştur. Alınan tedbirler dogrultusunda, firma, sahıs, kurumlarla yüzyüze mülakat risk teşkil edebileceğinden dolayı, dijital platformda bağlantı kurularak iletişim sağlanmıştır. Bu çalışma esnasında derinlemesine bir literatür taraması yapılmıştır. Elde edilen veri türleri SPSS 23.0 veri analiz programı yardımıyla ortalama, frekans, güvenilirlik analizi yapılmıştır. T-test ve korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study draws attention to the effect of the components that make up the value chain on the medical industry companies within the scope of clustering. COVID-19, which affects the whole world, has created a global effect and caused force majeure. National and international measures and measures have been taken. It is desired to draw attention to the integrated functioning of the value chain. The industrial cluster is strategically important. Productions made by the cluster are needed for the execution of health services. It is thought that the epidemic will have macro-level effects. The rapid supply of local production demonstrates the success of the medical industry cluster stakeholders. The field of the Ankara Ostim medical industry cluster, especially in the supply chain management. Clustering is effective on local development. In the chronological flow of history, we can find the inspiration of clustering in the ahi-order and guild organizations in Anatolia. Clustering concept, 35 people were interviewed for Ostim Medical Industry in 2020. The interview was aimed to measure their evaluations in terms of value chain with the people who are related to the clustering phenomenon. Communication was provided by establishing a connection on the digital platform.During this study, an in-depth literature review was made. Data types obtained from SPSS 23.0 data analysis program usable average, frequency, reliability analysis were performed. T-test and correlation analysis were performed.