Alışveriş merkezi çalışanlarında ilk yardım eğitim etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 778569
- Danışmanlar: DR. DERYA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kardiopulmoner arrest metropollerde ilkyardım gereksinimi duyulan en önemli nedenlerden biridir. Havaalanları, alışveriş merkezleri, spor tesisleri, toplu taşıma istasyonları gibi kalabalık alanlarda kardiak arrestin sık görüldüğüne dair bazı bilgiler mevcuttur. Alışveriş merkezleri, birçok insan için kent yaşamının boş zaman mekanları haline dönüşmüştür. Bu alanlardaki kalabalık yaşam, kaza ihtimalini ve kardiyopulmoner arrest için risk taşıyan kişi sayısını arttırmış ve alışveriş merkezlerindeki ilk yardım gereksinimini öne çıkartmıştır. AMAÇ Alışveriş merkezi çalışanlarının ilkyardım eğitimi öncesi ve sonrası bilgi düzeyini ölçerek, verilen eğitimin etkinliğini değerlendirmeyi, bununla birlikte otomatik eksternal defibrilatör varlığı ve kullanımına yönelik farkındalık oluşturmayı hedefledik. YÖNTEM 01.01.2015 - 31.06.2015 tarihleri arasında çalışmaya katılmayı kabul eden alışveriş merkezlerinde gönüllülük esasına bağlı kalarak bu merkezlerin 332 gönüllü çalışanına ilk yardım eğitimi verildi. Eğitim etkinliğini değerlendirmek amacıyla eğitim öncesi ve sonrası çalışanlara pretest ve posttest yapıldı. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama, standart sapma, medyan en düşük, en yüksek, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı Kolmogorov Simirnov test ile ölçüldü. Nicel verilerin analizinde Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U Test kullanıldı. Tekrarlayan ölçümlerin analizinde Wilcoxon kullanıldı. Korelasyon analizinde Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı. Analizlerde SPSS 22.0 programı kullanıldı. SONUÇ Ani kardiak arrest vakalarında derhal başlanan kardiopulmoner resusitasyon ve en kısa zamanda otomatik eksternal defibrilatör kullanımı hayatta kalma şansını arttırmaktadır. Çalışmamızda verilen bir saat teorik ve bir saat pratik eğitimle ilk yardım, temel yaşam desteği konularında alışveriş merkezi çalışanlarının bilgi düzeyinin arttığını saptadık. Eğitim dahilinde otomatik eksternal defibrilatör demosuyla otomatik eksternal defibrilatör hakkında farkındalığın da arttığını tespit ettik. Alışveriş merkezi çalışanlarının ilk yardım eğitimleri ve temel yaşam desteği pratikleri arttırılmalıdır. Alışveriş merkezlerine otomatik eksternal defibrilatör yerleştirilmeli, ani kardiak arrestte 112 ambulansı ulaşana kadar komuta kontrol merkezi bilgisi dahilinde telefon kardiopulmoner resusitasyonuna başlanmalı ve otomatik eksternal defibrilatör monitörizasyonu ve kullanımı sağlanmalı, tüm bu ani kardiak arrest senaryosu eğitimi alışveriş merkezi çalışanlarına verilmeli ve bu eğitimler düzenli aralıklarla tekrar edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Cardiopulmonary arrest is one of the most important reasons for first aid necessity in metropolitan cities. There are several evidences that the cardiac arrest is greatest at the airports, shopping malls, health clubs and public transportation. The shopping malls have turned into spare time activity areas for most of the people. The crowded life in those areas increases the possibility of accident and risk group for cardiopulmonary arrest, consequently first aid becomes crucial in the shopping malls. PURPOSE We aim to calculate the knowledge level of the mall's staff members before and after the first aid training and additionally, to evaluate the efficiency of the given training as well as creating an awareness for the presence and use of automated external defibrillator. Between the dates of 01.01.2015 and 31.06.201, the voluntary first aid training was provided to 332 staff members of the malls that give their consent for the research. Pretest and posttest were conducted with the staff members before and after the training in order to evaluate the efficiency. Average, standard deviation, median, lowest, highest, ratio and frequency values were used in the descriptive statistics of the data. Distribution of variables was checked with Kolmogorov-Smirnov Test. Mann-Whitney U Test was used for the analysis of quantitative data. Wilcoxon analysis was used for analysis of repeated measurements. Sperman Correlation Analysis was used for analysis of correlation. SPSS 22.0 program was used in the Analyses. CONCLUSION The chances of survival increase with immediate implication of cardiopulmonary resuscitation and use of automated external defibrillator for sudden cardiac arrest cases. We observed that the staff knowledge on basic life support improved after they were provided one hour theoretic and practical training. We also identified that the awareness on automated external defibrillator is increased with the presentation of automated external defibrillator device. Automated external defibrillator should be implemented in shopping malls, the provision of dispatcher assisted telephone CPR and monitorization of automated external defibrillator should be used until 112 ambulance arrives. The training based on a sudden cardiac arrest scenario should be provided to the mall staff and be repeated on frequent basis.