Subversive women writers: Turkish female gothic 1920-1958
Düzenleri ters yüz eden kadın yazarlar: Türk edebiyatında kadın gotiği 1920-1958
  1. Tez No: 710108
  2. Yazar: NİLÜFER YEŞİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KALPAKLI, DOÇ. DR. FATİH ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Türkçe Gotik edebiyatına duyulan ilgi artmış olmakla birlikte, bu konuda yapılmış olan çalışmalar hâlâ sınırlıdır. Bu durum, gerçekçi edebiyat geleneğinin edebiyat üretiminin merkezinde olmasıyla açıklanabileceği gibi, Gotik türünün özgünlüğünü değerlendirmemekten de kaynaklanmaktadır. Bu tez, sadece Türkçe kadın gotiğini ele alacak ilk çalışma olmak niyetiyle, bazı kadın yazarların neden Gotik yapıt ürettiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada 1920-1958 yılları arasında edebî çevrelerde kadın yazarlar arasında adları sayılan Suat Derviş, Nezihe Muhiddin, Peride Celal ve Kerime Nadir'in Gotik romanları incelenmektedir. Türkçe Gotik yapıt eleştirilerinde Gotik mekanizmaları tarihsel bağlamda değerlendirmek konusunda görülen genel çekimserliğin aksine, buradaki metinleri çözümlerken yanmetinlere ve arametinlere sosyokültürel bağlamları ışığında başvurulmaktadır. Buradaki metin analizleri, kadın yazarların Gotik edebiyat geleneğiyle çokanlamlı yapıtlar yazarak, özel ve kamusal alanlarının düzenlerini dikkat çekmeden eleştirebildiklerini göstermektedir. Bu çalışmada, türün özgünlüğünü göstermek çabasıyla, bu romanların Romantizm, ensest, ölüsevicilik, diri diri gömülme ve kadın vampir temaları üzerinden, kurulu düzenleri ters yüz eden okumaları yapılır. Böylelikle, belirtilen dönemde Türkiye'de kadın deneyiminin Gotik edebiyatla etkileşimini açımlayan bir analiz yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Even with the increasing interest in Turkish Gothic literature, the number of studies is still limited due to realistic literature being at the center of literary production, and literary criticism generally overlooking the originality of the Gothic genre. This dissertation intends to be the first to focus solely on Turkish female Gothic with the aim to investigate why certain female writers have written novels in the Gothic convention. To this end, the scope of the study is limited to the Gothic novels published as books between 1920-1958 by Suat Derviş, Nezihe Muhiddin, Peride Celal, and Kerime Nadir who have been considered as women writers in the same period by various literary circles. Contrary to the general hesitation in the Turkish academia to relate the Gothic mechanisms in novels to historical contextualizations, these writers' works are analyzed with reference to paratexts and intertexts situated in socio-cultural contexts. The textual analyses in this study show that women have written in the Gothic genre for its plurality of meaning, discreetly subverting orders established in private and public spaces. In an attempt to illustrate the originality of this genre, this study thus puts forth an analysis of the interaction between instances of the Turkish female experience and Gothic literature via subversive readings of themes of Romanticism, incest, necrophilia, live burial, and the female vampire.