Treatment of feminine madness as an apparatus to train the other in Sylvia Plath's The Bell Jar and Jean Rhys's Wide Sargasso Sea
Sylvia Plath'ın The Bell Jar ve Jean Rhys'ın Wide Sargasso Sea romanlarında kadın deliliğinin ötekiyi eğitmek için bir aparat olarak işleyişi
  1. Tez No: 775889
  2. Yazar: MERVE UÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Kadın Gotik kurgusunu, kadın deliliğini ele alışı ve Kadın Gotik'in 'phallogocentric' söylem ile deliliği özneyi eğitmek için bir araç olarak kullanması arasındaki ilişkiye nasıl meydan okuduğu açısından tartışmayı amaçlar. Edebiyatta Gotik'in, modernitenin logosmerkezci yapılarına bariz bir şekilde saldırmak amacıyla, dile getirilmeyeni, on sekizinci yüzyılda susturulan aklın sınırları dışında kalan ögeleri seslendirme girişiminde fantezinin gerçekliğe hükmettiği bir biçim olduğunu savunuyorum. Öte yandan Kadın Gotik, kadın yazarlar tarafından, phallogocentric söylemin inşa ettiği ikili mantığı yapısöküme uğratma ve yıkma stratejileri aracılığıyla kadın deneyimini keşfetmek üzere yapılandırılmıştır. Bu çalışma, tartışmasını Sylvia Plath'ın The Bell Jar (1963) ve Jean Rhys'in Charlotte Brontë'nin Jane Eyre romanının feminist bir yeniden yazımı olan Wide Sargasso Sea (1966) romanlarına dayandırıyor. Tez, hem The Bell Jar hem de Wide Sargasso Sea'nin, ataerki tarafından kadın ötekini eğitmek için kasıtlı olarak kullanılan kadın deliliğinin altüst edilmiş bir temsilini ön plana çıkardığını öne sürüyor. Sözü geçen romanlar, erkek mantığının, söyleminin ve aklının kasıtlı olarak yapısöküme uğratıldığı, kadın deliliğinin temsilini eleştiren ve sorunsallaştıran bir şekilde, delilik ve phallogocentrism arasındaki ilişkiye meydan okumak için kadınlara başka bir anlam alanı sunar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss Female Gothic fiction in terms of its treatment of feminine madness and how Female Gothic challenges the relationship between phallogocentric discourse and its use of madness as an apparatus to train the subject. I claim that Gothic in literature is a form where fantasy dominates reality in an attempt to speak the unspeakable, voice the unreason that is silenced in the eighteenth century, with an aim to blatantly attack the logocentric structures of modernity. Female Gothic, on the other hand, is configured by women writers to explore the female experience through strategies of deconstructing and subverting the binaristic logic that is constructed by phallogocentric discourse. The study bases its discussion on Sylvia Plath's The Bell Jar (1963), which is considered a roman à clef and Jean Rhys's Wide Sargasso Sea (1966), a feminist rewriting of Charlotte Brontë's Jane Eyre. The thesis argues that both The Bell Jar and Wide Sargasso Sea foreground a subversive representation of feminine madness which is deliberately used by patriarchy as an apparatus to train the female other. The novels open up another space of signification for women in order to challenge the relationship between madness and phallogocentrism in a way that both novels critique and problematize the representation of feminine madness through which the discourse and reason of male logic are deliberately deconstructed.