Etlik piliçlerin karma yemlerine defne (Laurus nobilis L.) yaprağı tozu ilavesinin verim, et lipit oksidasyonu, karkas özellikleri ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effects of laurel (Laurus nobilis L.) leaf powder supplementation on performance, carcass characteristics, meat lipid oxidation and some blood parameters of broiler chickens
  1. Tez No: 710129
  2. Yazar: ALİ OSMAN GÖLCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, defne (Laurus nobilis L.) yaprağı tozu (DYT) ilavesinin etlik piliçlerin performans, göğüs ve but etlerinin lipit oksidasyonu ve kimyasal bileşimi, bazı iç organlar, karkas özellikleri ve bazı kan parametreleri üzerine etkilerini amacıyla yürütülmüştür. Toplam 144 adet günlük yaştaki karışık cinsiyette etlik civciv tartılmış ve her biri 12 civcivden (6 dişi ve 6 erkek) oluşan üç tekerür olmak üzere dört gruba rastgele dağıtılmıştır. Gruplar şu şekildedir: (i) standart yem, (ii) standart yem + 1 g/kg DYT, (iii) standart yem + 5 g/kg DYT ve (iv) standart yem + 10 g/kg DYT. Sonuçlar, araştırma boyunca canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışının DYT takviyesi ile arttığını ortaya koymuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluated the effects of bay laurel (Laurus nobilis L.) leaf powder (LLP) on performance, thigh and breast meat lipid oxidation and chemical composition, some internal organs, digestive tract parts and some blood parameters in broiler chickens. A total of 144 d-old mix-sexed chicks were weighed and randomly assigned to four experimental groups with three replicates of 12 chicks (6 ♀and 6 ♂) each. Treatments were as follows: (i) basal diet-no additive (control), (ii) basal diet+1 g/kg LLP, (iii) basal diet + 5 g/kg LLP and (iv) basal diet+ 10 g/kg LLP. The results revealed that over entire the experimental period body weight and body weight gain increased by LLP supplementation (P0.05).