Çift pimli ve yapıştırmalı kompozit plakalarda farklı yapıştırıcı türleriyle gerilme analizi
Stress analysis of double pinned and adhesively bonded composite plates with different adhesive types
- Tez No: 710144
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, çift pim bağlantısı uygulanmış farklı oryantasyon açılarında tabakalı kompozit plakada, farklı yapıştırıcı türlerinin gerilmelere etkisi incelenmiştir. Malzemeye çekme yükü uygulanması sonucu modelin tümü ve delik bölgelerinde modeller arasında meydana gelen gerilmelerin belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Modelleme ve analiz için ANSYS (V19) sonlu elemanlar yazılımı kullanılmıştır. Modelleme üç boyutlu olarak yapılmıştır. Model üzerine gerekli sınır şartları ve yüklemeler uygulanmıştır. Mevcut çalışmalardan farklı olarak pim ve tabakalı kompozit plaka üzerindeki delik için kontak analiz uygulanmış ve analiz bu şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different adhesive types on stresses in a laminated composite plate with different orientation angles which double pin connection applied has been investigated. It is aimed to determine and compare the stresses occurring between the models in the whole model and hole regions as a result of the application of tensile load to the material. ANSYS (V19) finite element software was used for analysis, modeling and solution. Modeling was done in three dimensions. Necessary boundary conditions and loads have been applied on the model. Unlike the existing studies, contact analysis was performed for the hole and the pin on the layered composite plate and analysis was carried out in this way.