Büyükbaş hayvancılık işletmelerinde sigorta ödeme istekliliğin belirlenmesi: Erzurum ili Pasinler ilçesi örneği
Determination of willingness to pay for insurance in cattle farms: The case study Pasinler of Erzurum province
- Tez No: 710145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada Erzurum İli Pasinler İlçesinde faaliyette bulunan büyükbaş hayvancılık işletmelerinde sigorta ödeme istekliliği ve bunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmanın ana materyalini Erzurum ili Pasinler ilçesine bağlı mahallelerde faaliyet gösteren 130 adet büyükbaş hayvancılık işletmesinden yüz yüze görüşme yoluyla uygulanan anketlerden elde edilen birincil veriler oluşturmaktadır. İncelenen işletmeler sosyo-ekonomik yapıları itibariyle ortaya konulmuş ve büyükbaş hayvan sigortası ödeme istekliliği belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde deskriptif istatistik yöntemler ve ki-kare analizi, ödeme istekliliğinin belirlenmesinde şartlı değerlendirme yöntemi ve probit modeli kullanılmıştır. Bulgular: Büyükbaş hayvan sigortası ile büyükbaş hayvan varlığı ve yıllık gelir arasında bağımlılık, eğitim düzeyi arasında bağımlılık bulunmadığı belirlenmiştir. Şartlı değerlendirme yöntemine göre oluşturulan probit model sonuçlarına göre ise sosyal güvenlik ve tarım dışı gelir değişkenleri %1 önem seviyesinde, 25-35 yaş grubu ile ilk teklif miktarı değişkenleri %10 seviyesinde istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Sonuç: Büyükbaş hayvan hayat sigortası için tesadüfi olarak belirlenen ilk teklif miktarı ile ödeme istekliliği arasında negatif bir ilişki bulunmakta, ilk teklif miktarı arttıkça ödeme istekliliği beklenildiği üzere azalmaktadır. Yaş değişkenlerinden 25-35 yaş arasında bulunma ödeme istekliliğini artırırken, 36-50 grubu ödeme istekliliği ile ters yönlü ilişki içerisindedir. Çiftçinin sosyal güvenliğinin bulunması ödeme istekliliğini artıran bir faktör olarak ortaya çıkmıştır. Tarım dışı gelir varlığı ile büyükbaş hayvan hayat sigortası arasında negatif bir ilişki vardır. Yani tarım dışı gelir olasılığı arttıkça ödeme istekliliği olasılığı düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to determine the willingness to pay insurance and the factors affecting it in cattle breeding enterprises in Pasinler District of Erzurum Province. Method: The main material of the research consists of the primary data obtained from the questionnaires applied through face-to-face interviews from 130 cattle farms operating in Pasinler district of Erzurum province. The surveyed cattle breeding farms were determined in terms of their socio-economic structures and their willingness to pay for cattle insurance was determined. Descriptive statistical methods and chi-square analysis were used to evaluate the data, conditional evaluation method and probit model were used to determine willingness to pay. Findings: : It has been determined that there is a dependency between taking out cattle life insurance and the number of cattle and annual income, and there is no dependency between education level. According to the results of the probit model created according to the conditional evaluation method, the variables of social security and non-agricultural income were found to be significant at the 1% level of importance, and the variables of the 25-35 age group and the first offer amount were found to be statistically significant at the 10% level. Conclusions: There is a negative relationship between the randomly determined initial offer amount and willingness to pay for cattle insurance. As the initial offer amount increases, the willingness to pay decreases as expected. Among the age variables, being between the ages of 25-35 increases the willingness to pay, while the 36-50 group has an inverse relationship with the willingness to pay. The farmer's social security is a factor that increases his willingness to pay. There is a negative relationship between non-farm income and cattle insurance. In other words, as the probability of non-agricultural income increases, the probability of willingness to pay decreases.