Changing and developing Turkish food law in within the framework of european union membership process and the new Turkish food law
- Tez No: 710147
- Danışmanlar: DR. LİNDA NİCOLAİDES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Uluslararası İlişkiler, Food Engineering, International Relations
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Greenwich
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gıda güvenliği hem Avrupa Birliği'nde hem de tüm dünyada yaşanılan krizlerin sonucu olarak önemi giderek artan bir konudur. Türkiye'de de Avrupa Birliği'ne uyum çerçevesinde gıda güvenliğine ilişkin çeşitli yasalar çıkartılmış, yeni uygulamalar başlatılmıştır. Avrupa Birliği ile gıda güvenliği alanında Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı faslı 30 Haziran 2010 tarihinde müzakerelere açılmış, Türkiye'nin bu müzakere sürecinde faslın kapanması için yerine getirmesi gereken kapanış kriterleri belirlenmiş ve Türkiye bu alanda çalışmalarına hızla başlamıştır. Bu çalışmada geçmişten günümüze Türk gıda yasaları incelenmiş, Avrupa Birliği gıda yasası ve Türk gıda yasası karşılaştırılmalı incelenerek müzakere sürecinde Avrupa Birliği gıda yasası gereksinimlerinin öncelikleri belirlenmiştir. Bu kapsamda öncelikle Avrupa Birliği gıda güvenliği politikasının hukuki çevresi çizilmiş, Avrupa Birliği'nin gıda güvenliği tarihi irdelenmiş ve Avrupa Birliği'ndeki gıda güvenliği ile ilgili kurum ve kuruluşlar belirtilmiştir. Çalışmada ikinci olarak Türk Gıda yasası tarihi anlatılmış ve yeni Türk gıda yasası tüm yönleriyle irdelenmiştir. Daha sonra ise gıda güvenliği alanında Türkiye & AB ilişkileri gözden geçirilmiş ve faslın müzakerelere açılış süreci incelenmiştir. Çalışmada son olarak Yeni Türk gıda yasası ve Avrupa Birliği gıda yasasının farklılıkları ortaya konularak Türk Gıda yasasının eksileri ve artıları tespit edilmiş ve önümüzdeki döneme ilişkin eylemlere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Yukarıda belirtilen konulara yanıt bulmak için www.europe.eu sitesinden Avrupa Birliği genel gıda yasası, hijyen paketi yasaları, yeşil ve beyaz kitap indirilerek incelenmiş, aynı şekilde Türk Gıda Yasalarına ulaşmak için TC Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının sitesi www.tarim.gov.tr kullanılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'nin gıda güvenliği alanında yasalarını yenileyerek ve yeni uygulamalar başlatarak AB standartlarında üretim yapmak için belirgin bir ilerleme kaydettiği bulunmuştur. Fakat bu yapılanların yeterli olduğunu söylemek mümkün değildir. Avrupa Birliği standartlarında bir gıda yasasına ve gıda güvenliğine sahip olmak için son çıkarılan gıda yasası gözden geçirilmeli, EFSA gibi bir risk değerlendirme ünitesi oluşturulmalı, HACCP eğitimleri arttırılmalı ve tüketiciyi yanıltıcı bilgilerden korumak için tüketici eğitimleri arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Food Safety is an important issue in today's world as a result of the food crisis in both European Union and in the world. Within the framework of EU harmonization process in Turkey, various laws are put into force and new regulations are started about food safety. In this process, Chapter 12 on Food Safety, Veterinary and Phytosanitary was opened on June 30th, 2012 for negotiations. In order to close this chapter, closing criteria was determined for Turkey and Turkey started to work on that issue. The purpose of this study is to examine the Turkish food law from past to present and to expose the priorities of the requirements of EU food legislation on the process of negotiations by examining the Turkish food law in comparison with EU food legislation. In this context, the legal framework of EU Food Safety Policy was primarily determined, the food safety history of the EU was analysed and the organizations and institutions on food safety in the EU were declared. Then, the history of Turkish Food Law was stated and the new Turkish Food Law was deeply analysed. And then, Turkey-EU relations on food safety were reviewed and the opening process of this chapter was examined. In the final part of the study, by finding the differences between new Turkish Food Law and EU Food Law, the advantages and disadvantages of Turkish Food Law were detected and suggestions regarding the activities in next period were given. In order to find answers of afore-mentioned questions, the EU General Food Law, Hygiene Package Regulations, the green and white books were deeply analysed in the website of www.europe.eu; and Turkish Food Laws were found in the website of the Ministry of Food, Agriculture and Livestock, www.tarim.gov.tr. Finally, it was stated that Turkey mad significant advances in order to make production on EU standards by amending the laws and regulations on food safety. However, it is not possible to say that these efforts are sufficient. In order to have food law and food safety in EU standards, the last food law should be revised, risk assessment units like EFSA should be set up, arrangements should be made about the deterrent effect of fines, educations about HACCP should be increased and consumer education should be made for prevention of misleading information.