Mekteb-i Harbiye hocalarından ressam Mösyö Şirans'ın (Joseph Schranz) hayatı ve çalışmaları
The life and works of painter Monsieur Şirans (Joseph Schranz), one of the teachers of the military academy
  1. Tez No: 710164
  2. Yazar: ARMAĞAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
19. yüzyılda Osmanlı Devleti yenilenme çabalarını artırmış ve eğitime önem vermiştir. Bunun sonucunda Mekteb-i Harbiye okulu açılır ve bu okulda resim dersi vermesi için Joseph Schranz göreve getirilir. Joseph (Giuseppe) Schranz (1803-1855?) İspanya'da doğmuş, Malta'lı bir ressamdır. Yaşamı ve sanatı ile dönemini yansıtmış bunun yanı sıra asker ressamların öğretmeni olması ve onları etkilemesi bakımından Türk resminin öncülerinden biri olmuştur. Kısa yaşamında çok fazla seyahatler yapmıştır. Bu seyahatlerinde pek çok eserler vermiştir. İstanbul'da bulunduğu dönemlerde detaylı Boğaz Panoramaları hazırlamış bu sayede dönemin sivil yapılarının belgelenmesini sağlamıştır. Bu tez çalışmasındaki amaç Joseph Schranz'ı tanıtmak, Türkiye sanat tarihi içerisinde yerini belirlemek, özellikle asker ressamlar kuşağını eğitmiş olduğundan Türk resim sanatı içerisindeki önemini vurgulamaktır. Bu çalışma yapılırken, Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Osmanlıca olarak hem yazılı hem görsel kaynaklara ulaşılmaya çalışılmış; bu bağlamda kütüphaneler, internet kaynakları ve devlet arşivlerinden yararlanılmıştır. Ulaşılabilen yazılı ve görsel kaynaklar paralelinde Joseph Schranz'ın hayatı, sanatı ve Türk resim sanatına kattıkları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, the Ottoman Empire increased its efforts for renewal and put emphasis on importance to education. As a result, the Military Academy was opened and Joseph Schranz started to teach painting at this school. Joseph (Giuseppe) Schranz (1803-1855?) is a Maltese painter born in Spain. He has been one of the pioneers of Turkish painting in terms of his life and art, reflecting the era, as well as being a teacher of military painters and influencing them. He traveled a lot in his short life. He produced many of his works during his travels. During his years in Istanbul, he prepared detailed Bosphorus Panoramas, thus also documenting the civil structures of the period. The aim of this thesis is to introduce Joseph Schranz, to determine his place in the history of Turkish art, and to emphasize his importance in Turkish painting, especially since he trained the military painters generation. While this study was being carried out, we tried to examine both written and visual sources in different languages such as; Turkish, English, French, German and Ottoman; In this context, libraries, online resources and state archives were used. In parallel with the accessible written and visual sources, Joseph Schranz's life, art and his contributions to Turkish painting are discussed.