Kariyer çapalarının kariyer tatmini üzerindeki etkisi: Nevşehir'deki sınıf öğretmenleri üzerinde bir araştırma
The impact of career anchors on career satisfaction: A research on teachers in Nevsehir
  1. Tez No: 710165
  2. Yazar: MEMİŞ BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN KARACAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Politikası ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin kariyer çapalarına ilişkin algılarının kariyer tatminleri üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın verileri Nevşehir ilinde görev yapan 528 öğretmen ile online ortamda gerçekleştirilen anket yoluyla toplanmıştır. Bu araştırmada kariyer çapalarının ölçülmesinde, Igbaria ve Baroudi' nin (1992) 25 maddeden oluşan soru formundan, kariyer tatmininin ölçümünde ise, Greenhaus'un beş maddelik 5'li Likert tipi ölçeğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde korelasyon ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre kariyer çapalarını oluşturan; teknik fonksiyonel yetkinlik, genel yönetsel yetkinlik, özerklik, güvenlik, girişimcilik, hizmete adanma, saf mücadele ve yaşam tarzı boyutlarından saf mücadele ve hizmete adanmanın kariyer tatmini üzerinde anlamlı etkisinin olduğu, diğer boyutların anlamlı bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonuçları da bu iki değişkenin kariyer tatmini ile pozitif yönde ve orta seviyede bir anlamlı ilişki ortaya koyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of teachers' perceptions of career anchors on their career satisfaction was tried to be revealed. The data of the study were collected through an online questionnaire with 528 teachers working in Nevşehir. In this study, in measuring career anchors, Igbaria and Baroudi's (1992) 25-item questionnaire was used, and in measuring career satisfaction, Greenhaus's five-item 5-point Likert-type scale was used. Correlation and multiple regression analysis were used to analyze the data. According to the results of the study, creating career anchors; It has been concluded that pure struggle and devotion to service from the dimensions of technical functional competence, general managerial competence, autonomy, security, entrepreneurship, dedication to service, pure struggle and lifestyle have a significant effect on career satisfaction, while other dimensions do not. The results of the correlation analysis show that these two variables have a positive and medium level significant relationship with career satisfaction.