Narendra Modi dönemi Hindistan dış politikasının yakın çevreye etkisi
The influence of Indian foreign policy on the near environment in the Narendra Modi period
- Tez No: 710188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışma, mevcut Baharatiya Janata Parti (BJP) hükümetinin Hindistan'ın dış politikasına ilişkin amaçları, önceki hükümetlerden farklı olan girişimleri ve bu girişimlerin sonuçlarını vurgulamaktadır. Narendra Modi liderliğindeki yönetim, Doğu'ya Hareket Et, Önce Komşuluk politikası gibi atılımlarla Hindistan'ın bölgede önemli bir güç olarak tanınmasını sağlamak; çok kutuplu dünya düzenini gerçekleştirmek amacıyla stratejik özerklik kavramı çerçevesinde Hindistan'ın uluslararası ve bölgesel çıkarlarının korunmasında önemli olan devletlerle kazan-kazana dayalı ilişkiler sürdürmek ve yumuşak gücü etkin bir şekilde kullanırken Hindutva ideolojisi çerçevesinde terörizme karşı sert bir tutum takınarak maddi güce vurgu yapmayı Hindistan'ın dış politika önceliği olarak belirlemiştir. Dolayısıyla çalışmada liderlik tarzı ve kişiliği üzerinden, yürütülen dış politikanın mevcut sonuçlarının Hindistan yakın çevresine ve uluslararası ilişkiler bağlamındaki etkisine odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study highlights the aims of the current Baharatiya Janata Party (BJP) government regarding India's foreign policy, the initiatives that differ from previous governments and the results of these initiatives. Under the leadership of Narendra Modi, the administration has determined India's foreign policy priority reached a win-win situation with the states that are important in protecting India's international and regional interests within the framework of the concept of strategic autonomy in order to ensure that India is recognized as an important power in the region and to realize the multipolar world order, with breakthroughs such as Act East, Neighborhood First policy; to maintain relations based on relationships and to emphasize material power by taking a hard stance against terrorism within the framework of Hindutva ideology while using soft power effectively. Therefore, the study focuses on the impact of the current results of the foreign policy carried out on the near abroad of India and in the context of international relations, through the style and personality of the leadership.