Gençlere yönelik aktif istihdam politikaları: Türkiye ve Almanya karşılaştırması
Active employment policies for youth: A comparison of Turkey and Germany
  1. Tez No: 710187
  2. Yazar: BURAK MASALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İşsizlik bütün ülkeler için ekonomik bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. İşsizliğin alt başlığı olarak ifade edebileceğimiz genç işsizliği ise çözülmesi gereken bir diğer ekonomik sorun durumundadır. Hem işsizlik hem de genç işsizliğinin çözümünde ülkeler tarafından istihdam politikaları uygulanmaktadır. İşsizliğin olumsuz sonuçlarıyla mücadele etmek için pasif istihdam, işsizliğin oluşmasını engellemek için aktif istihdam politikaları uygulanmaktadır. Tezimize konu olan aktif istihdam politikaları uygulamaları mesleki eğitim, iş başı eğitim, staj, girişimcilik eğitimleri, danışmanlık faaliyetleri gibi uygulamaları kapsamaktadır. Bu uygulamaların önemi bireylerin işsiz kalmasına sebebiyet verebilecek bilgi eksikliği, nitelik eksikliği, finansal zorluklar gibi durumlardan onları kurtarmada yardımcı olan uygulamalar olmasıdır. Türkiye ve Almanya'nın gençlere yönelik uyguladığı aktif istihdam politikaları karşılaştırmalı olarak incelenerek iki ülkenin bu uygulamalardaki verimlilikleri istatistiki veriler ve aktif uygulanan politikaları üzerinden incelenmeye çalışılmıştır. Literatür taraması ve resmi kaynaklar kullanılarak toplanan veriler üzerinden Almanya'nın işsizlik ve genç işsizliği oranlarında hem Türkiye hem de diğer AB üyesi ülkelerden daha iyi bir durumda olmasının sebepleri gösterilmeye çalışılmış ve bunun sonucunda da Türkiye'deki uygulamaların verimlilikleri tartışılmıştır. Özellikle Almanya'nın mesleki eğitim konusundaki başarısı Türkiye ile arasındaki farkın ana belirleyicisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Program çeşitliği açısından AB üyesi olmasının avantajını barındıran Almanya'ya karşın Türkiye'nin de son yıllarda gençlere özel politikalar yapması gençlere yönelik aktif politikaların olumlu yönde gelişmesini desteklemektedir. İki ülkenin de nüfusunun yakın olmasına karşın genç nüfus bakımından Türkiye'nin sayısal olarak fazla olması göz ardı edilmemesi gerek bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Unemployment is an economic problem for all countries. Youth unemployment, which we can refer to as the subheading of unemployment, is another economic problem that needs to be solved. Employment policies are implemented by countries in the solution of both unemployment and youth unemployment. Passive employment is applied to combat the negative consequences of unemployment and active employment policies are implemented to prevent the occurrence of unemployment. The active employment policies practices subject to our thesis include vocational training, on-the-job training, internship, entrepreneurship trainings, consultancy activities. The importance of these applications is that they are applications that help to save individuals from situations such as lack of knowledge, lack of qualifications, financial difficulties that can lead to their unemployment. Turkey and Germany's active employment policies for young people were examined comparatively and the productivity of the two countries in these practices was examined through statistical data and actively implemented policies. Through the literature review and data collected using official sources, the reasons why Germany is in a better position in unemployment and youth unemployment rates than both Turkey and other EU member states were tried to be shown and as a result, the efficiency of the applications in Turkey was discussed. In particular, Germany's success in vocational education is the main determinant of the difference between it and Turkey. Despite Germany having the advantage of being a member of the EU in terms of programme diversity, Turkey's policies specific to young people in recent years support the positive development of active policies for young people. Despite the close population of both countries, the fact that Turkey is numerically high in terms of young population emerges as a situation that should not be ignored.