Laparoskopik kolesistektomilerde anestezi idamesinde Propofol ve İsoflurane'ın karşılaştırılması
- Tez No: 71023
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF OTELCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada iki farklı anestezi tekniğinin laparoskopik kolesistektomiler sırasında hemodinamik solunumsal değişiklikler ve derlenme üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Etik komite onayından ve hasta izni alındıktan sonre elektif laparoskopik kolesistektomi geçirecek ASA I-II grubuna giren 40 hasta çalışmamıza dahil edildi. Hastaların tümü operasyondan 45 dakika önce 0.5 mg atropin +10 mg diazepam İM ile premedike edildikten sonra rastgele iki gruba bölündüler. Anestezi idamesi I. grupta (n=20) 6-10 mg/kg/saat propofol infüzyonu, II. grupta (n=20) % 1-1.5 isoflurane ile sağlandı. İndüksiyon öncesi, indüksiyon sonrası, insüflasyon öncesi ve insüflasyon esnasında her 10 dakikada bir KAH, SAB, DAB, O AB değerleri kaydedildi. Operasyon süresince Sp02, ETCO2 ve EKG sürekli monitorize edildi. Hastalardan radial artere arter kateteri girilerek insüflasyon öncesi, insüflasyon sonrası 10. ve 40. dakikalarda kan gazları analizi için kan alındı. Tüm sonuçlar Student's t testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY İn this study the hemodynamic, respiratory and recovery effects of to anesthetic methods were evaluated in patients undergoing laparsocopic cholecystectomies. After institutional ethical approval 40 patiens in ASA I-II were included to the study. All patiens recieved 0.5 mg atropin + 10 mg diazepam I.M. as premedication 45 minutes prior to surgery and were allocated into two groups. Group I recieved 6-10 mg/kg/hr propofol infusion and group II recieved 1% isoflurane for maintenance of anesthesia. HR, SAP, DAP, MAP were recorded before induction after induction befor and every 10th minute after insuflation. The SpC>2, ETCO2 and ECG were continiously monitorised during surgery. After canulation of the radial artery, blood gas samples were obtained before insuflation and the 10th and 40th minutes after insuflation.