Sekonder hiperparatiroidizmli hemodiyaliz hastalarında intravenöz ve oral kalsitriolün serum kalsiyum fosfor parathormon alkalen fosfataz düzeylerine olan etkisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 71024
  2. Yazar: CENGİZ ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. ÖZET Son zamanlardaki bilgiler kuvvetle ileri sürmektedir ki, kalsitriol eksikliği sekonder hiperparatiroidizmli hastalardaki yüksek paratiroid hormon (PTH) seviyesinde önemli bir faktördür. Sekonder hiperparatiroidizmli hemodiyalize giren hastalarda serum PTH'yı kontrol etmek için kalsitriolün oral ve parenteral preparatlan mevcuttur. İntravenöz tedavi fiyat olarak oral tedaviden daha pahalıdır. Sekonder hiperparatiroidizmli 37 hemodiyaliz hastasında intravenöz (ÎV) ve oral 1,25 (OI-O2D3 (kalsitriol) tedavisinin serum PTH, Ca, P, Mg ve AP üzerine olan etkisi karşılaştırıldı. Bu hastalar 6 ay süreyle İV ya da oral tedavi amacı ile, randomize İV group (N: 18) ve oral gruba (N: 19) ayrıldı. İV kalsitriolün dozu haftada 2-3 kez 0.5-2.0 |ig ve oral kalsitriolünki ise 0.5-1.0 |^g/gün idi. Tüm hastalar fosfat bağlayıcı olarak benzer kalsiyum karbonat (3x1 g/gün) aldılar ve çalışma boyunca diyalizat kalsiyumu 1.74 mmol/1 idi. Hiperkalsemi geliştiği zaman kalsitriol tedavisi geçici olarak kesildi veya dozu azaltıldı ve bu hastaların serum kalsiyumu normale döndüğü zaman kalsitriol tedavisi tekrar başlandı. Serum PTH, tCa, İCa, P, Mg ve AP 0, 3 ve ö.aylarda ölçüldü. Karşılaştırmalar 0-3, 3-6 ve 0-6. aylar arasında yapıldı. Kalsitriol tedavisi ile İV grupta serum PTH seviyesi 0, 3 ve ö.aylarda sırası ile 733.86±580.00 pg/ml'den 387.17±422.00 pg/ml, 178.08±192.00 pg/ml'ye azaldı (sırası ile p0.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Most recent data strongly suggest that a deficit of calcitriol is an important factor in the high parathyroid hormone (PTH) levels of the patients with secondary hyperparathyroidism. Oral and parenteral preparations of calcitriol are available for controlling the serum PTH in patients undergoing hemodialysis who secondary hyperparathyroidism develop. Intravenous treatment is much more costly than oral treatment. The effects of intraveous (IV) and oral 1,25 (OH)2Ü3 (calcitriol) therapies on serum levels of PTH, Ca, P, Mg and AP were compared in 37 hemodialysis patients with secondary hyperparathyroidism. These patients were randomly assigned to IV group (N: 18) and oral group (N: 19) with the purposes of IV or oral therapy for 6 months. The dose of IV calcitriol was 0.5-2.0 (Xg twice-thrice/weekly, and that of oral calcitriol was 0.5-1.0 jig/day. All patients received similar daily calcium carbonate (3x1 g/day) as a phosphate binder and dialysate calcium was 1.74 mmol/1 throughout the study period. Calcitriol therapy was temporarily ceased or its dosage reduced when hypercalcemia developed and it was restarted when serum calcium of these patients returned to normal. The serum levels of PTH, tCa, ICa, P, Mg and AP were measured initially (0.) 3th and 6* months. Then comparisions were made among the initially-3th, 3,h-6th and initially-6th months. With calcitriol therapy the serum level of PTH significantly decreased from 733.86+580.00 pg/ml to 387.17±422.00 pg/ml, 178.08±192.00 pg/ml for initial, 3lh and 6th months in IV group (p0.05) after calcitriol treatment.