Fail kavramının belgede sahtecilik suçları ve vergi kaçakçılığı suçu bakımından karşılaştırılması
Comparison of perpatrator concept in document fraud crimes and tax evasion crime
  1. Tez No: 710252
  2. Yazar: OGUZHAN ELMALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YILMAZ FURTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Vergi kaçakçılığı suçu 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 359'uncu maddesinde düzenlenmektedir. Sahte belge düzenlenerek veya kullanılarak vergi kaçakçılığı suçunun işlenmesi mümkündür. Belgede sahtecilik suçları, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 204'üncü maddesinde“Resmi belgede sahtecilik suçu”ve 207'inci maddesinde“Özel belgede sahtecilik suçu”olarak düzenlenmiştir. Sahte belge düzenlenerek veya kullanarak işlenen vergi kaçakçılığı suçu ile resmi belgede sahtecilik suçu ve özel belgede sahtecilik suçları, sahtecilik fiilleriyle gerçekleştirilmesinden dolayı ortak bir paydada buluşmaktadırlar. Bu doğrultuda, anılan suçların birbirleriyle mukayese edilmesi mümkün hale gelmektedir. Çalışmamızda sırasıyla resmi belgede sahtecilik suçu, özel belgede sahtecilik suçu ve sahte belge düzenleme veya kullanma suretiyle işlenen vergi kaçakçılığı suçu unsurlarına ayrılarak incelenmiştir. Fail, suçun unsurlarından birisi olup çalışmamızın odak noktasını bu suçların faillerinin analizi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The crime of tax evasion is regulated in Article 359 of the Tax Procedure Law No. 213. It is possible to commit the crime of tax evasion by issuing or using forged documents. The crimes of forgery of documents are regulated as“Forgery of official documents”in article 204 of the Turkish Penal Code No. 5237 and“crime of forgery in private documents”in article 207. The crime of tax evasion committed by issuing or using fake documents, the crime of forgery of official documents and the crimes of forgery of private documents come together on a common denominator due to the fact that forgery is committed. In this direction, it becomes possible to compare the aforementioned crimes with each other. In our study, the crime of forgery of official documents, the crime of forgery of private documents and tax evasion crimes committed by issuing or using fake documents were examined by separating them into elements. Although the perpetrator is one of the elements of the crime, the focus of our study is the analysis of the perpetrators of these crimes.