Dijital medya döneminde siber zorbalık ve siber mağduriyet
Cyberbullying and cyber victimization in the digital media era
  1. Tez No: 710253
  2. Yazar: FATİH YİĞİT POLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ A. ÜNAL BOZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı değişen iletişim mecraları ve sosyal medya aracığıyla gerçekleşen siber zorbalık eylemine dikkat çekmek ve çözüm önerileri getirmektir. Araştırma iki kavram özelinde şekillenmektedir; siber zorbalık ve siber mağduriyet. Araştırmanının yöntemsel modeli olarak nicel ve nitel yöntem tercih edilmiştir. Araştırma nicel yöntemin anket tekniği ile siber zorbalık eylemlerinin yaygınlık durumunu ortaya çıkarırken, nitel yönteminin yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği ile siber mağduriyet yaşayan bireylerinin olaydan etkilenme durumlarını ortaya çıkartması amaçlanmıştır. Araştırmanının örneklemi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olup 3 ve 4 sınıf öğrencileri ile anket görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yarı yapılandırılmış görüşmeleri de yine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu araştırmaya göre siber zorbalık eylemlerine maruz kalma oranı oldukça yüksektir. Siber zorbalık eylemlerine maruz kalan mağdurlar ile yapılan görüşmeye göre de bu durum ile karşı karşıya kalan kişiler psikolojik, sosyal ve gündelik hayat olarak derin problemler yaşamaktadırlar. Araştırma siber zorbalık eylemlerinin oldukça yüksek olmasına dikkat çekerken aynı zamanda da mağdurların yaşadığı derin psikolojik duruma da odaklanmıştır. Siber mağdurlar yaşadıkları olaylar sonucunda fiziksel özelliklerinden memnuniyetsizlik hissettikleri, sosyalleşme problemi yaşadıkları, akademik çalışma ve eğitim durumlarında isteksizlik hissettikleri ve derin mutsuzluk yaşadıkları tespit edilmiştir. Siber zorbalık eylemlerinin yol açtığı derin psikolojik durum içerisine giren mağdurlar bu durumdan kurtulamayacaklarını düşündükleri tespit edilmiş. Bazı mağdurlar da kalıcı hasarlar alarak hayatlarına bu olumsuz olayın etkileri ile devam ettikleri tespit edilmiştir. Araştırma bu durumlara örnek veriler sunmakta ve siber zorbalık eylemlerinin oranlarını gün yüzüne çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to draw attention to the cyberbullying action that occurs through changing communication channels and social media and to offer solutions. The research is shaped around two concepts; cyberbullying and cyber victimization. Quantitative and qualitative methods were preferred as the methodological model of the research. The research revealed the prevalence of cyberbullying actions with the survey technique of the quantitative method, while the semi-structured interview technique of the qualitative method was revealed the effects of the event on individuals who experienced cyber victimization. The sample of the research is Muğla Sıtkı Koçman University and survey interviews were conducted with 3rd and 4th grade students. Semi-structured interviews of the research were also carried out with Muğla Sıtkı Koçman University students. According to this research, the rate of exposure to cyberbullying acts is high. According to interviews made with the victims of cyberbullying, those who are faced with this situation experience deep psychological, social and daily life problems. While the research draws attention to the fact that cyberbullying acts are high, it also focuses on the deep psychological state of the victims. It has been determined that cyber victims feel dissatisfied with their physical features, experience socialization problems, feel reluctance in academic work and education, and experience deep unhappiness as a result of the events they experience. It has been determined that victims who are in a deep psychological state caused by cyberbullying acts think that they cannot get rid of this situation. It has been determined that some victims have sustained permanent damage and continue their lives with the effects of this negative event. The research provides sample data for these situations and reveals the rates of cyberbullying acts.