Emek piyasalarında dönüşüm: Teknolojik yeniliğin istihdam ve işsizlik üzerindeki etkileri
Transformation in labor markets: The impacts of technological innovation on employment and unemployment
  1. Tez No: 710258
  2. Yazar: İBRAHİM DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KÖSEKAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu tezin ana amacı, özü insanlığın refahına katkıda bulunmak olan teknolojinin etkilerine dair tartışmayı genişletmek ve bu konudaki temel endişe ve beklentileri aydınlatmaya yönelik kapsamlı bir bakış açısı ortaya koymaktır. Bu maksatla, Sanayi Devriminden günümüze kadar yaşanan tekno-ekonomik paradigma değişimleri tarihi bir perspektifte ele alınmıştır. Akabinde içinde bulunduğumuz Endüstri 4.0 çağı ve geleceğe yön vermesi beklenen teknolojiler ele alınmıştır. Günümüz teknolojik değişiminin daha önceki teknolojik devrimlerden farklı olup olmadığı tartışılarak, bu konudaki varsayım ve endişelere yer verilmiştir. Teknoloji ve istihdam ilişkisinin iktisadi boyutunun ele alındığı çalışmada, teknolojinin etkisiyle yaşanan; işgücü ve ücret kutuplaşması, dengeleyici telafi mekanizmaları ve otomasyon süreci ile bu sürecin gelecekte mesleklere yönelik potansiyel etkileri incelenmiştir. Tezin ampirik bölümünde teknoloji ve işsizlik ilişkisi, 2005-2018 yıllarını kapsayan AB ülkeleri ve Türkiye veri seti kullanılarak panel veri yöntemi ile analiz edilmektedir. Panel veri analizinde, Arellano ve Bover/ Blundell ve Bond“Sistem Dinamik Panel Veri Tahmini”ve“Sistem Genelleştirilmiş Momentler Tahmini”bir ve iki aşamalı tahmincileri kullanılmıştır. Ampirik analiz bölümünde teknoloji değişkeni olarak Ar-Ge ve patent ayrı ayrı kullanılarak aynı model iki farklı analizle test edilmiştir. Elde edilen ampirik bulgular ışığında; teknolojinin işsizlik üzerinde kısa süreli küçük ve olumlu bir etki yaptığı, ancak bu etkinin birinci modelde ikinci yıl sonunda, ikinci modelde birinci yıl sonunda ortadan kaybolmaya başladığı, yani geçici bir etki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Teknolojinin işsizliği arttırıcı bir etkisine rastlanmadığı gibi küçük bir oranda da olsa telafi etkileri ile işsizliği azalttığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak teknolojinin işsizlik üzerindeki etkisi kısa dönemde geçerlidir ve uzun dönemde ortadan kaybolmaktadır. Teknoloji istihdam odaklı doğru politikalarla yönetilmelidir ve teknolojide maksat işlerin otomasyon seviyesini arttırmak yerine insanların refah seviyesini arttırmak olmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to expand the debate on the effects of technology, the essence of which is to contribute to the well-being of humanity, and to provide a comprehensive perspective to illuminate the main concerns and expectations in this regard. For this purpose, the techno-economic paradigm changes from the Industrial Revolution to the present are discussed in a historical perspective. Subsequently, the Industry 4.0 era we are in and the technologies expected to shape the future are discussed. By discussing whether today's technological change is different from previous technological revolutions, the assumptions and concerns on this issue have been included. In the study, which deals with the economic dimension of the relationship between technology and employment, the effects of technology; job polarization and wage polarization, compensation mechanisms and the automation process and the potential impacts of this process on future professions are examined. In the empirical part of the thesis, a panel data analysis, with the data set consisting of the 2005-2018 period, including Turkey and EU countries, testing the relationship between technology and unemployment has been done. In the panel data analysis, Arellano and Bover/ Blundell and Bond“System Dynamic Panel Data Estimation”and“System Generalized Method of Moments”one and two step estimators have been used. In the empirical analysis chapter, the same model is tested with two different analyzes by using R&D and patent separately as technology variables. In the light of the empirical findings; It is concluded that technology has a small and positive effect on unemployment for the short term, but this effect starts to disappear at the end of the second year in the first model and at the end of the first year in the second model, that is, it is a temporary effect. It has been concluded that technology does not have an increasing effect on unemployment and reduces unemployment with its compensation effects, albeit to a small extent. However, the effect of technology on unemployment is valid in the short term and disappears in the long term. Technology should be managed with the right policies focused on employment, and the purpose of technology should be to increase the level of welfare of people instead of increasing the automation level of the works.