Özel gereksinimi olan çocuğa sahip ebeveynlerin ölüm kaygısı ile sağlıklı yaşam becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between death anxiety and healthy life skills of parents with special needs children
  1. Tez No: 710260
  2. Yazar: OSMAN ARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın genel amacı özel gereksinime sahip çocukların ebeveynlerin özel sahip ebeveynlerin ölüm kaygısı ile sağlıklı yaşam becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada İstanbul yaşayan özel gereksinimi olan çocukların ebeveynler ile Şanlıurfa'da yaşayan özel gereksinimi olan çocukların ebeveynleri ile toplamda 200 aile ile yapılmıştır. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada sosyodemografik özellikler belirlemek için“Kişisel Bilgi formu”, ölüm kaygısını belirlemek için“Türkçe Ölüm Kaygı Ölçeği”ve sağlık yaşam becerilerini ölçmek için“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II”ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileri SPSS 21 istatistik programı ile toplanmış ve %95 güven seviyesi ile çalışılmıştır. Çalışma bulguları;“Türkçe Ölüm Kaygısı Ölçeği”alt boyutları ölümün belirsizliği, ölümü düşünme ve tanıklık etme ve acı çekme ile ebeveynlerin yaş, öğrenim durumu, gelir düzeyi, ebeveynin çalışma durumu, mesleği, medeni durumu, sahip olunan çocuk sayısı, yaşı ve cinsiyeti arasında anlamlı farklar görülmüştür. Sağlıklı Yaşam biçimi Davranışları Ölçeği II alt boyutları olan sağlık sorumluluğu, fiziksel aktivite, beslenme, manevi gelişim, kişilerarası ilişkiler ve stres yönetimi ile yaş, öğrenim durumu, gelir düzeyi, ebeveynin çalışma durumu, mesleği, medeni durumu, çocuk sayısı, yaşı ve cinsiyeti değişkenleri arasında anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main goal of this research is review the relation between death anxiety and healthy life skills in parents who have children with special needs. The research studied with parents who have children with special needs, living in İstanbul and Şanlıurfa with the total number of 200. In the study, the relational screening model was used which is also one of the quantitive research methods. Also“Personal Information Form”for examining the sociodemographic attributes,“Turkish Death Anxiety Scale”for examining the death anxiety, and“Healthy Life Style Behaviour II”for examining healthy life skills were used. The data gathered by using SPSS 21 software and the trust level for the data is around %95. According to the findings in the study; it was found that there are significant differences between sub-dimensons of Death Anxiety Scale (uncertainty of death, thinking of death, witness of death, the pain from it) and age, marital, income, education, employment statuses of parents, number of children and the gender of parents. Significant differences were found between sub-dimensions of Healthy Life Style Behaviour II (which are health responsibility, physicial activity, nutrition, spiritual development, interpersonal relations, stress management results) and age, marital, income, education, employment statuses of parents, number of children, the gender of parents.