Özel gereksinimli çocuğu olan ve olmayan ebeveynlerin siberkondri ve e-sağlık okuryazarlığı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of cyberchondria and e-health literacy levels between parents of children with and without special needs
  1. Tez No: 949369
  2. Yazar: HİLAL YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CAMCIOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplumun tıbbi bilgi düzeyindeki farklılıklar, bireylerin internetten ulaştıkları sağlık bilgilerini bilinçli şekilde kullanamamalarına ve sonucunda da kaygı düzeylerinin artmasına neden olabilmektedir. Literatürde özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynlerin çevrim içi sağlık bilgisi arama davranışları ile e-sağlık okuryazarlığı düzeylerine odaklanan yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu araştırma, özel gereksinimli çocuğu olan ve olmayan ebeveynlerin siberkondri düzeyleri ile e-sağlık okuryazarlıklarını karşılaştırmak amacıyla planlandı. Denizli ilinde yaşayan, 0–18 yaş arası özel gereksinimli çocuğu olan ve özel eğitim- rehabilitasyon hizmeti alan çocukların ebeveynleri ile benzer sosyokültürel özelliklere sahip ve özel gereksinimi olmayan çocukların ebeveynlerinden oluşan toplam 102 ebeveyn (n1=n2) çalışmaya dahil edildi. Ebeveynler bilgilendirilmiş çevrim içi onam formunu onayladıktan sonra“ebeveyn bilgi formu”,“siberkondri ciddiyet ölçeği”ve“e-sağlık okuryazarlığı ölçeğini”yine çevrim içi olarak yanıtladılar. Grupların yaş ortancaları [37 (29–46) ve 41 (24-53) yıl], cinsiyet dağılımı [35K/16E ve 33K/18E] ve eğitim düzeyleri benzerdi (p=0.110). E-sağlık okuryazarlığı [32 (14–40) puan] ve siberkondrinin zorlantı [12 (8–30) puan], aşırı kaygı [24 (35–40) puan], doktora güvensizlik [6 (14–3) puan], aşırılık (22.39±7.05 puan) ve içini rahatlatma (14.52±4.67 puan) alt boyutlarında gruplar arasında istatistiksel olarak fark yoktu(p>0.05). Bulgular, her iki grubun dijital sağlık bilgilerine erişim ve bu bilgileri kullanma konusunda eşit yetkinliğe sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle özellikle özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin doğru ve güvenilir sağlık bilgilerine yönlendirilmesi konusunda fizyoterapistlere önemli sorumluluklar düşebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Differences in the public's medical knowledge may hinder individuals from consciously using health information accessed online, leading to increased anxiety. There is a limited number of studies in the literature focusing on the online health information-seeking behaviors and e-health literacy levels of parents of children with special needs. This study aimed to compare cyberchondria levels and e-health literacy among parents of children with and without special needs. A total of 102 parents (n1=n2) living in Denizli participated in the study. One group included parents of children aged 0–18 years with special needs who received special education and rehabilitation services. The other group consisted of parents of children without special needs but with similar sociocultural backgrounds. After giving informed online consent, parents completed the Parent Information Form, the Cyberchondria Severity Scale, and the e-Health Literacy Scale, all administered online. The groups were similar in terms of median age [37 (29–46) and 41 (24–53) years], gender distribution [35F/16M and 33F/18M], and education level (p=0.110). There were no statistically significant differences between the groups in e-health literacy [32 (14–40) points] or in cyberchondria subscales: compulsion [12 (8–30)], excessive anxiety [24 (35–40)], distrust of doctors [6 (14–3)], excessiveness (22.39±7.05), and reassurance-seeking (14.52±4.67) (p>0.05). These results suggest that both groups are equally competent in accessing and using digital health information. Thus, physiotherapists may play a key role in guiding especially parents of children with special needs toward accurate and reliable health sources.