Tıbbi sterilizasyonun kontrolünde kullanılan biyoindikatör sistemi
Bioindicator system used for control of medical sterilization
- Tez No: 710276
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOLUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hastane enfeksiyonlarını kontrol edebilmek amacıyla en etkili yöntem olan sterilizasyon, belirli standartlarda uygulanmaktadır. Tıbbi malzemenin özelliğine ve nesnenin fiziksel yapısına göre seçilen sterilizasyon yöntemi değişmektedir. Bu tez çalışmasında tıbbi malzemelerin sterilizasyonunun kontrolünde kullanılan biyolojik indikatörlerin üretimi zaman parametresi göz önüne alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada biyolojik indikatör olarak yaygın olarak kullanılan Geobacillus steorothermophilus ve düşük sıcaklıklardaki sterilizasyon yönteminde mikroorganizma tespiti için Escherichia coli kullanılmıştır. G. steorothermophilusun sporlu bir mikroorganizma olması, E. coli vejetatif formda olması sebebiyle çiftli kontrol yapabilmek için seçilmiştir. Farklı şeker katkısı ile eklenen E. coli ve G. stearothermophilus bakterileri kullanılarak hazırlanan otoklav biyoindikatörlerinden Ardunio Uno ve TCS3200 sensör ile hızlı cevap almak hedeflenmiştir. Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, her iki bakterinin de yeterli olduğu ancak sistemde ön tarama testi olarak her iki bakterinin de kullanımının uygun olduğu belirlenmiştir. Buna bağlı olarak yapılan bir otoklav işleminin kontrolünün 24 saatten önce en kısa 4 saatte belirlenebileceği tespit edilmiştir. Bu amaçla her iki bakterinin de sistemde kullanılmasının halk sağlığı amacıyla uygun olacağı kanaati oluşmuştur. Aynı zamanda bu tezden elde edilen veriler ile sahada yerli biyoindikatör üretimine yönelik bir prototip oluşturulmuş ve bu ürünlerin hazırlanmasında da rehber döküman olarak hizmet etmesi hedeflenmiştir. Yukarıda anılan bütün verilerin ışığında elektronik ve optik donanım ile sonucu insan gözünden daha hızlı okuyabilen ve analitik veriler ile optimize edilebilen, kayıt altına alınabilen bir cihazla kalite kontrol süreçlerinin daha doğru yapılabileceği kanaati oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Sterilization which is the most effective method to control hospital infections, is applied in certain standards. In this thesis, the production of biological indicators used in the control of the sterilization of medical materials was carried out. The sterilization method chosen varies according to the characteristics of the medical equipment and the physical structure of the object. In this study, Geobacillus steorothermophilus, which is widely used as a biological indicator, and E. coli for microorganism detection in sterilization method at low temperatures were used. Since Geobacillus steorothermophilus is a spore microorganism, E. coli was chosen for double control because of its vegetative form. It is aimed to get fast response with Ardunio Uno and TCS3200 sensors, which are autoclave bioindicators prepared using E. coli and G. stearothermophilus bacteria produced in broths added with different sugar additives. Looking at the results of the study, it was determined that both bacteria were sufficient, but it was appropriate to use both microorganism as a pre-screening test in the system. Accordingly, it has been determined that the control of an autoclave process can be determined in 4 hours before 24 hours. For this purpose, it has been concluded that the use of both bacteria in the system would be appropriate for public health purposes. At the same time, with the data obtained from this thesis, a prototype for domestic bioindicator production in the field was created and it was aimed to serve as a guide document in the preparation of these products. In the light of all the above-mentioned data, it has been concluded that quality control processes can be performed more accurately with a device that can read the result faster than the human eye with electronic and optical equipment and can be optimized and recorded with analytical data.