Antipsikotik ilaç klozapine duyarlı yeni bir elektrokimyasal sensör geliştirilmesi
Development of a new electrochemical sensor sensitive to the antipsychotic drug closapine
  1. Tez No: 710286
  2. Yazar: RUMEYSA SAYLAKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL İNCEBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında tannik asit (TA), fonksiyonlandırılmış çok duvarlı karbon nanotüpler (MWCNTs) ile dekore edilerek nano yapılı bir kompozit elde edilmiştir. Bu nanoyapılı kompozit (TA/MWCNTs) camsı karbon elektrot (GCE) yüzeyine immobilize edilerek yeni bir elektrokimaysal platform oluşturulmuştur. Elde edilen platform (TA/MWCNTs/GCE) taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X ışını analizi (EDX) ve dönüşümlü voltametri (CV) teknikleri ile karakterize edilmiştir. Önerilen bu voltametrik platformun aktif yüzey alanı hesaplanmış, yalın GCE ve TA/MWCNTs/GCE'un aktif yüzey alanları sırasıyla 0.124 cm2 ve 0.340 cm2 olarak bulunmuştur. TA/MWCNTs/GCE yüzey için, pH 8,0 optimum olarak belirlenmiştir ve pH 8,0'de 0,42 V ve 0,36 V'ta Clp için iyi tanımlanmış voltametrik pik akımları gözlenmiştir. Optimum koşullar altında, 0.55 nM'lik LOD ve 1.67 nM'lik bir LOQ değeri ile Clp'in kare dalga voltamogramlarının pik akımları, 0.05 µM ~ 0.375 µM aralığında doğrusal bir artış göstermiştir. Geliştirilen elektrokimyasal platform (TA/MWCNTs/GCE) uzun süreli kararlılık, yüksek hassasiyet, gelişmiş voltametrik davranış ve iyi bir tekrarlanabilirlik sergilemiştir. Önerilen platform, farmasötik, serum ve idrar numunelerinde Clp'in miktar tayini için başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a nanostructured composite was obtained by decorating tannic acid (TA) with functional multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs). A new electrochemical platform was created by immobilizing this nanostructured composite (TA/MWCNTs) on the glassy carbon electrode (GCE) surface. The resulting platform (TA/MWCNTs/GCE) was characterized by scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray analysis (EDX), and cyclic voltammetry (CV) techniques. The active surface area of this proposed voltammetric platform was calculated and the active surface areas of bare GCE and TA/MWCNTs/GCE were found to be 0.124 cm2 and 0.340 cm2, respectively. For TA/MWCNTs/GCE surface, pH 8.0 was determined as optimum, and well-defined voltammetric peak currents were observed for 0.42 V at pH 8.0 and Clp at 0.36 V. Under optimum conditions, the peak currents of the square wave voltammograms of Clp with a LOD of 0.55 nM and a LOQ of 1.67 nM showed a linear increase in the range of 0.05 µM ~ 0.375 µM. The developed electrochemical platform (TA/MWCNTs/GCE) exhibited long-term stability, high sensitivity, improved voltammetric behavior, and good reproducibility. The proposed platform has been successfully applied for the quantitation of Clp in pharmaceutical, serum, and urine samples.