İndirekt yapıştırma tekniğinde kullanılan 3 farklı transfer kaşığı ile braket konum doğruluğunun karşılaştırılması
Comparison of bracket position accuracy with THREE types of transfer trays used in indirect bonding tecnique
  1. Tez No: 710297
  2. Yazar: HİLAL GÜNDOĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ARMAN ÖZÇIRPICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Sabit ortodontik tedavi başarısında braketlerin doğru konumlarında yapıştırılmaları oldukça önemlidir. Braketlerin daha doğru konumda yapışmasını sağlamak için indirekt yapıştırma yöntemi kullanılabilir. İndirekt braketleme klinikte geçen süreyi azaltmasından ve braketlerin daha doğru konuma yapıştırılmasına olanak sağlamasından dolayı klinisyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı; indirekt yapıştırma tekniğinde kullanılan mevcut ve pratik transfer kaşıklarının konum doğrulukları açısından karşılaştırılmalarıdır. Bu çalışmada üç farklı transfer kaşığı; şeffaf silikon (polivinilsiloksan/Memosil II), vakumla şekillenen çift fazlı (Erkodent) ve kişiye özel bilgisayar ile tasarlanan transfer kaşığı (E-IDB) braket doğruluğu açısından, üç boyutlu tarayıcılar kullanılarak karşılaştırılmıştır. Braketlemeler model üstünde yapılarak aynı hastanın bir başka modeline aktarılmıştır. Transfer öncesinde yapılan tarama ile transfer sonrasındaki taramalar çakıştırılarak doğrusal ve açısal tutarsızlıklar ölçülmüştür. Her diş grubunda Grup 2 (E-IDB), Grup 1 (vakumla şekillenen) ve 3 (memosil)'den anlamlı derecede daha düşük konumsal sapma ve XY (angulasyon), YZ (tork) düzlemlerinde daha düşük açısal sapma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Bonding brackets at a correct position is very important for the success of fixed orthodontic treatment. Using indirect bonding method for bonding brackets can lead to a more accurate position for bonding. Indirect bonding technique is more preferred by clinicians because it helps to reduce the chair time and more accurate positioning of brackets. The aim of this study is to compare the accuracy of the bracket position achieved with current and practical transfer trays which are used in indirect bonding technics. In this study, three different types of transfer trays; transparent silicone (polyvinylsiloxane/ Memosil II), duo phased vacuum formed (Ercodent) and custom designed by computer (E-IDB) has been compared in terms of bracket accuracy by means of three-dimensional scanners. Brackets were bonded on models and has been transferred to another model of the same patient. Linear and angular inconsistencies have been measured by superpositioning of scans before and after transfer. Group 2 (E-IDB) showed significantly lower positional and angular deviations than Groups 1 (double vacuum form) and 3 (memosil) for XY (angulation), YZ (torque) planes.